V Danubiane vznikne Múzeum moderného umenia

Galéria Danubiana
Priestory galérie Danubiana. Ilustračné foto. Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 16. januára (WEBNOVINY) – V bratislavskej Danubiane vznikne Múzeum moderného umenia. Na dnešnom stretnutí na Ministerstve kultúry SR sa na tom dohodli s ministrom Danielom Krajcerom (SaS) zástupcovia slovenskej výtvarnej obce.

Ako na brífingu informoval Krajcer, dohodli sa tiež na ďalšom spoločnom stretnutí, ktoré bude venované kunsthalle. Dnes sa tiež výtvarníci s ministrom zhodli na tom, že sa zastavia obe petície, ktoré kritizujú doterajší postup rezortu v týchto otázkach.

Podľa Krajcera urobia všetko preto, aby sa otázka kunsthalle – priestoru, ktorý prezentuje aktuálne dianie na výtvarnej scéne, doriešila do volieb. „Áno je snaha zúčastnených strán priblížiť sa k takémuto záveru,“ odpovedal minister kultúry na otázku, či je reálne, že by sa do predčasných marcových volieb mohli dohodnúť na vzniku kunsthalle a určiť aj priestory, kde by mala sídliť.

Pozitívom podľa predsedu Slovenskej výtvarnej únie (SVÚ) Pavla Kráľa je, že predstaviteľom výtvarnej obce, ktorá je rozdelená na množstvo prúdov a skupín, sa opakovane podarilo zísť a v konštruktívnom duchu riešiť problémy výtvarnej obce. Patrí medzi ne tak chýbajúce múzeum moderného umenia, ako aj kunsthalle.

Kráľ, ktorý zastupoval skupinu podporujúcu transformáciu Danubiany zo súkromnej galérie na neziskovú organizáciu, tvrdí, že takýto dialóg nebol medzi výtvarníkmi snáď od roku 1989.

Podľa Martina Knuta, zastupujúceho kritickú platformu umelcov, ktorí vyzvali Krajcera na odchod, to vnímajú ako „konštruktívny posun v diskusiách k tomu, aby tie inštitúcie, ktoré na slovenskej výtvarnej scéne chýbajú, vznikli„.

Štát dá sedem miliónov eur

Daniel krajcer
Foto: SITA/Diana Černáková
Danubiana
Foto: Archív: Michal Burza

Pri zmene súkromnej galérie Danubiana na neziskovú organizáciu Danubiana – Slovenské centrum vizuálnych umení vďaka sedemmiliónovému vstupu štátu chýbala veľkej časti výtvarníkov najmä diskusia. Tvrdili, že sa rozhodovalo v štýle „o nás bez nás„, bez výberového procesu a odbornej debaty.

Niektorí nespochybňujú transformáciu Danubiany, ktorá by mala plniť okrem iného aj funkciu chýbajúcej kunsthalle, no zároveň upozorňujú, že na Slovensku chýba okrem kunsthalle aj múzeum dizajnu, umelecko-priemyslové múzeum a dlhodobo sa nič nedeje ani v pláne zrekonštruovať Slovenskú národnú galériu.

Minister kultúry Daniel Krajcer 19. decembra oznámil vytvorenie neziskovej organizácie, ktorá bude prevádzkovať múzeum moderných umení kunsthalle s názvom Danubiana – Slovenské centrum vizuálnych umení.

Vyriešil sa tým podľa neho problém chýbajúceho priestoru pre súčasné výtvarné umenie (kunsthalle) a zároveň existencia Danubiany, ktorá sa má dostavať a slúžiť aj dokumentačnej a vzdelávacej funkcii.

Do neziskovky doterajší majiteľ Danubiany Gerard H. Meulensteen vložil nehnuteľnosti, svoju zbierku v hodnote odhadnutej na 12 mil. eur aj inventár galérie, štát zasa finančnú injekciu sedem miliónov eur. Po 20 rokoch Meulensteenov vklad prejde na štát. Štát bude rozhodovať aj o smerovaní Danubiany, keďže má väčšinu v správnej i dozornej rade.

Týmto opatrením sa podľa Krajcera vyriešil problém chýbajúceho priestoru pre súčasné výtvarné umenie a zároveň existencia Danubiany, ktorá má po dostavbe slúžiť tiež dokumentačnej a vzdelávacej funkcii. Časť výtvarnej obce na to ešte v decembri reagovala Výzvou kultúrnej obce na odvolanie ministra kultúry SR Daniela Krajcera a autori v nej pokračovali aj tento rok.

Upozorňovali na netransparentnosť, náznaky klientelizmu, na fakt, že sa rozhodlo bez širokej diskusie. Obe výzvy, ktoré zároveň slúžili aj ako petície, sa po dnešnom rokovaní na ministerstve kultúry zastavili.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel Krajcer