Teroristický útok Londýne: Súpravou metra v stanici Parsons Green otriasol výbuch (foto)

Výbuch v londýnskom metre
Zranená žena po výbuchu v súprave londýnskeo metra v stanici Parsons Green. Londýn, 15. september 2017. Foto: Dominic Lipinski/PA via AP
  • aktualizované 15. septembra, 19:47

LONDÝN 15. septembra (WebNoviny.sk) – Londýnska polícia potvrdila, že udalosti v stanici londýnskeho metra Parsons Green, ktorou v piatok otriasol výbuch, boli teroristickým útokom.

Londýnske zdravotnícke zariadenia v piatok večer upravili počet zranených ľudí na 29. Devätnástich previezli do nemocnice záchranári, zvyšní desiati sa prihlásili na ošetrenie sami. V nemocničnom ošetrení naďalej zostáva 21 osôb, osem už boli prepustených do domáceho ošetrenia. Žiadna zo zranených osôb nemá vážne zranenia a nie je v ohrození života. Väčšina zranených utrpela popáleniny.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR doposiaľ nemá informácie, že by medzi zranenými boli Slováci. Agentúru SITA o tom informoval hovorca rezortu diplomacie Peter Susko.

„Londýnska metropolitná polícia vyšetruje prípad výbuchu s následným požiarom vo vozni londýnskeho metra z dnešného rána. Do tejto chvíle nemáme hlásené, že by medzi zranenými resp. účastníkmi incidentu mohli/mali byť občania Slovenskej republiky,“ uviedol Susko.

Niektorí ľudia boli v panike ušľapaní

Hoci polícia je zatiaľ na informácie pomerne skúpa, médiá si postupne skladajú obraz o útoku z výpovedí priamych svedkov udalosti. Podľa jedného z cestujúcich šlo o menší výbuch, ktorý samotný nikoho nezranil, problémy však podľa neho spôsobila následná panika. Všetci ľudia sa krátko po výbuchu podľa neho pokúšali utiecť.

Jedna zo svedkýň uviedla, že videla záblesk a počula výbuch, nevie ale, čo sa presne stalo. Ďalší cestujúci britským médiám povedal, že na zemi videl viacero ľudí, nevie však, či boli mŕtvi alebo zranení. Ako dodal, podľa neho šlo o menší výbuch, ktorý samotný nikoho nezranil, problémy však podľa neho spôsobila následná panika.

Televízia Sky News priniesla svedectvo ďalšieho priameho svedka, ktorý hovorí, že k výbuchu došlo v jednom z vozňov súpravy metra krátko po ôsmej hodine rannej, teda v čase rannej dopravnej špičky. Vo vozni bolo podľa neho aj veľa školákov, na ktorých dospelí, ktorí sa snažili utiecť, podľa neho nebrali priveľký ohľad.

Mayová zvolala krízový výbor

Britská premiérka Theresa Mayová zvolala na piatok v reakcii na raňajší útok rokovanie krízového výboru britskej vlády. „Moje myšlienky sú s tými, ktorí boli zranení, a tiež so záchranármi, ktorí odpovedali na tento teroristický útok vynikajúco,“ napísala premiérka na Twitteri.

Starosta Londýna Sadiq Khan vyzval obyvateľov mesta, aby zostali „pokojní, ale ostražití“. „Nikdy sa nenecháme zastrašiť ani poraziť terorizmom,“ vyhlásil.

Aj šéf britskej diplomacie a Khanov predchodca vo funkcii londýnskeho starostu Boris Johnson vyzval Londýnčanov, aby „zostali pokojní a pokračovali vo svojich normálnych životoch“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris JohnsonSadiq KhanTheresa Mayová
Firmy a inštitúcie Metro