V Náhornom Karabachu zavládne dočasné prímerie, Arménsko sa dohodlo s Azerbajdžanom

Náhorný Karabach, vojaci
Azerbajdžanský vojaci smerujúci na Náhorný Karabach. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 10. októbra 2020, 15:40

Azerbajdžan a Arménsko sa navzájom obviňujú z porušenia prímeria v konflikte o región Náhorný Karabach, ktoré začalo platiť na poludnie miestneho času.

Arménske ministerstvo obrany tvrdí, že azerbajdžanské sily spustili päť minút po dvanástej útok, na ktorý zareagovali sily etnických Arménov, a tiež bombardovali mesto. Azerbajdžanský rezort obrany zase obvinil Arménsko z ostreľovania azerbajdžanských regiónov Terter a Agdam, informuje spravodajský portál BBC.

Krajiny sa obviňovali aj pred prímerím

Baku a Jerevan sa obviňovali z útokov aj pred začiatkom prímeria. Úrady v Náhornom Karabachu uviedli, že Azerbajdžan vypálil strely na občianske štvrte v meste Stepanakert, a Arménsko obvinilo azerbajdžanské sily z posilnenia útokov dronmi.

Azerbajdžan zase vyhlásil, že Arménsko ostreľovalo obývané oblasti blízko Náhorného Karabachu, na čo zareagoval opätovaním paľby.

Dočasné prímerie po rokovaní v Moskve

Na dočasnom prímerí sa Arménsko s Azerbajdžanom dohodli po desaťhodinových rokovaniach v Moskve. Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov po nich uviedol, že krajiny začnú „podstatné“ rozhovory.

Pokoj zbraní má umožniť výmenu zajatcov a zhromaždenie mŕtvych.

Sergej Lavrov, Náhorný Karabach
Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov (v strede), arménsky minister Zohrab Mnatsakanyan (vpravo) a azerbajdžanský minister Jeyhun Bayramov počas rokovania v Moskve. 9. októbra, 2020. Foto: SITA/AP

Boje si vyžiadali viac ako tristo obetí

Najnovšia séria konfliktov medzi Arménskom a Azerbajdžanom o Náhorný Karabach sa začala v nedeľu 27. septembra, pričom každá strana pripisuje zodpovednosť za ne tej druhej.

Boje si vyžiadali viac ako 300 mŕtvych a zhruba 70-tisíc vysídlených ľudí.

Dlhoročný konflikt medzi krajinami

Náhorný Karabach obývajú etnickí Arméni a Azerbajdžan stratil kontrolu nad oblasťou vo vojne začiatkom 90. rokov. Táto enkláva však zostáva medzinárodne uznávaná ako súčasť Azerbajdžanu.

Obe strany majú vysokú vojenskú prítomnosť pri demilitarizovanej zóne, ktorá región oddeľuje od zvyšku Azerbajdžanu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom