V Pardubiciach hviezdila Orphee, legendárny Váňa spadol

Dostihy
Foto: SITA

PARDUBICE 13. októbra (WEBNOVINY) – Domáca obhajkyňa prvenstva Orphee des Blins, ktorú pre DS Pegas majiteľa Jiřího Trávníčka a kouča Grzegorza Wróblewského zo Zhořu pri Jihlave viedol pri stávkovom kurze 3 džokej Jan Faltejsek, sa za 9:33,22 min stala suverénnou víťazkou nedeľňajšieho 123. ročníka Veľkej pardubickej steeplechase Českej poisťovne (Listed, 6900 m, pre 6-ročné a staršie kone, dotácia 5 miliónov Kč), najznámejších prekážkových dostihov pevninskej časti Európy.

Podľa oficiálneho výroku rozhodcov triumfovala jedenásťročná hnedka s francúzskym pôvodom o „ďaleko“, čo je viac ako 20 dĺžok. Zarobila 2 milióny korún, v prepočte cca 78-tisíc eur.

Náročnejšia obhajoba

Zápisné a štartovné bolo dovedna 60 000 korún. Orphee des Blins nastúpila s bilanciou 11 vystúpení, 6 prvenstiev, zárobok 2 633 570 Kč. Rovnako ako pred dvanástimi mesiacmi sa presadila taktikou štart – cieľ. Po vybehnutí na trávnatý ovál už bola úplne bez ohrozenia.

„Predpokladal som, že súperi jej nedoprajú taký náskok ako vlani. Honzo však dobre odhadol tempo, Orphee des Blins brilantne skákala a v koncovke ešte mala dostatok síl,“ povedal v interview pre organizátorov Jiří Trávníček a podľa Galopp Reporter predznamenal: „Ak bude Orphee des Blins budúci týždeň vyzerať dobre, niet dôvodu, aby nebehala aj v sezóne 2014, pretože v minulosti mala menej náročné roky.“ Poľský kouč Grzegorz Wróblwski uviedol: „Vlani to bolo krásne bez nervov, zatiaľ čo teraz nás neustále skloňovali. Obhajoba teda bola náročnejšia. Tiež si myslím, že Orphee des Blins môže pokračovať v kariére.“

Bohatými skúsenosťami z Veľkej Británie či Francúzska disponujúci Faltejsek si podľa iDnes.cz s odvolaním sa na televízny prenos pochvaľoval: „Urobili sme z nej dobrého vytrvalca, ona to tu pozná, vie, čo robí, a dobre to dopadlo. Orphee des Blins letí, keď sa človek do nej oprie. Na začiatku som to nechcel príliš provokovať. Uvedomoval som si, že pôda je veľmi náročná, celú cestu som ju brzdil – už je o rok staršia a rozumnejšia, nechá si to nadiktovať.“

Bodyguard nedokončil

Sedemročný hnedý valach s poľským pôvodom Bodyguard zo slovenskej stajne OMS Vladimíra Levárskeho a Petra Šimečka od úvodu cválal vzadu, postupne zbieral manko a približne po piatich kilometroch džokej Jaroslav Brečka zastavil zverenca trénera Michala Ročáka zo záhorských Bílkových Humeniec.

Vlani Le Jackpot (maj. MPL Racing Miroslava Pisklu, tr. a dž. Jaroslav Brečka) finišoval pätnásty, bol prvý štartujúci administratívne zo SR od roku 1996 (Voves). Desaťročný ryšavý valach s francúzskym pôvodom Le Jackpot sa tento rok zranil a nezopakoval si účasť v meste medovníkov, hokeja a plochej dráhy.

Legendárny džokej Josef Váňa v nedeľu spadol z víťaza ročníkov 2009 – 2011 Tiumena (spolufavorit s kurzom 3) na záverečnej prekážke už bez nároku na triumf: „Mal som to rozbehnuté podľa očakávania a taktiky, pomaly som sa chcel prepracovávať dopredu, bolo to na druhé miesto. Orphee des Blins by sme nedohnali, ale Tiumena som ešte mal v plných silách. On si však pred skokom ´pridupol´ a urobil kotrmelec. Mne sa nič nestalo a dúfam, že ani jemu. Chcel som na posledných dostihoch v živote skončiť druhý, tretí … alebo aspoň dokončiť.“

Najstarší dobyvateľ

Slovenské derby
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Čoskoro 61-ročný 8-násobný jazdecký víťaz „Veľkej“ Váňa (nar. 20. októbra 1952 v Slopnej) sa pri svojom 27. štarte mohol stať najstarším dobyvateľom v histórii.

Tento primát však stále patrí Vladimírovi Hejmovskému (pôvodným menom Vladimir Alexandrovič Gejmovskij), ktorý triumfoval 21. októbra 1951 deväť dní pred svojimi 60. narodeninami.

Hejmovskému požičal žrebca Salvatora opavský lekárnik Werner, keď kobyla Asja zahynula pri zrážke s motocyklom.

Pre bielogvardejca z dnes litovskej Šavle Hejmovského to bol prvý aj posledný štart na „Veľkej“: zomrel o necelý rok neskôr, keď údajne vyskočil z okna budovy Štátnej bezpečnosti na Bartolomejskej v Prahe.

Do cieľa sa dostal slovenský debutant na „Veľkej“ Lukáš Matuský, ktorý pobádal hostiteľa Peintre Abstrait a vybojoval v sedle zverenca Radka Holčáka z Veľkých Karlovíc pri Vsetíne solídne piate miesto za Nikasom (dž. Dušan Andrés, kurz 35), Klausom (dž. Jaroslav Myška, 13) a Kasimom (dž. Marcel Novák, 50). Peintre Abstrait zo stajne Elektromontáže Svatoslava Mičku pritom mal kurz až 150.

Veľkú pardubickú steeplechase 2013 dokončilo 6 z 20 adeptov. Nebol medzi nimi ani jeden z kvarteta „ostrovanov“. Spolufavorit Trezor (dž. Josef Bartoš, 3) skončil pred záverečnou fázou na Havlovom skoku. „Už mu chýbali sily, preto spadol. Ak by sme sa aj dostali na trávu, už by na to nemal.“ Kedysi veľmi obávaný Taxis zdolali všetci účastníci.

Veľká pardubická steeplechase Českej poisťovne:

1. Orphee des Blins (maj. DS Pegas Jiřího Trávníčka, tr. Grzegorz Wróblewski, dž. Jan Faltejsek) ČR, 2. Nikas (dž. Dušan Andrés) ČR, 3. Klaus (dž. Jaroslav Myška) ČR, 4. Kasim (dž. Marcel Novák) ČR, 5. Peintre Abstrait (jazd. Lukáš Matuský) ČR, 6. Tropic de Brion (dž. Marc-Antoine Dragon)

Nedokončili: Bodyguard (maj. OMS Vladimíra Levárskeho a Petra Šimečka, tr. Michal Ročák – Bílkove Humence, SR, dž. Jaroslav Brečka), Cantridara, Status Quo, Tomis, Al Jaz, Budapest, Tiumen, Speranza, Mount Sion, Freneys Well, Zest for Life, Shalimar Fromentro, Sešlost, Trezor

Čas: 9:33,22 min

Výrok rozhodcov: zadržane ďaleko – 3,5 – 1,5 – 8 – krk

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Josef Váňa