V prvom kole výberového konania na sudcov Najvyššieho správneho súdu SR uspeli deviati uchádzači

Súd, sudca
Foto: ilustračné, Thinkstock
  • aktualizované 15. apríla, 17:06

V prvom kole výberového konania na sudcov Najvyššieho správneho súdu SR (NSS SR) uspeli deviati uchádzači. Sú nimi Juraj Vačok, Pavol Naď, Marián Fečík, Kristína Babiaková, Anita Filová, Juraj Vališ a sudcovia správneho kolégia Najvyššieho súdu SR (NS SR) Zdenka Reisenauerová, Marián Trenčan a Viola Takáčová.

Kandidáti postúpili do druhej časti výberového konania, ktorým je overenie ich sudcovskej spôsobilosti. Rozhodla o tom vo verejnom hlasovaní Súdna rada SR ako výberová komisia pre výber kandidátov na NSS SR.

„Tí, ktorí dnes prešli hlasovaním, sú naozaj ľudia, ktorí rozumejú, čo je správne súdnictvo a správne právo. Rozumejú ochrane zákonnosti a ochrane verejného záujmu,“ reagoval na voľbu predseda súdnej rady Ján Mazák.

Nevedelová súdnu radu nepresvedčila

Pripomenul, že úspešný uchádzač Pavol Naď je zároveň kandidátom na post predsedu NSS SR. Voľba do tejto pozície by sa mala uskutočniť 20. apríla. „Keď ste si všimli, koľko hlasov dostal teraz, tak nepredpokladám, že by mal byť s ním osobitý problém,“ doplnil Mazák. Za Naďa vo štvrtok 15. apríla hlasovali všetci členovia súdnej rady.

Spomedzi sudcov správneho kolégia NS SR neuspela iba uchádzačka Viera Nevedelová. „Táto predsedníčka senátu, ktorá je skutočne kvalitnou sudkyňou, odborne veľmi zdatnou, pravdepodobne nepresvedčila Súdnu radu SR o určitom morálnom štandarde, ktorý sa vyžaduje. So zreteľom na obdobie, keď bol v justícii na vedúcich postoch Štefan Harabin, vysvetlil Mazák.

Komisie preskúmajú aj majetkové priznania

U úspešných kandidátov budú overovať sudcovskú spôsobilosť kontrolné komisie. Tie preskúmajú majetkové priznania, ktoré všetci uchádzači podali. „Súčasne preskúmajú aj predpoklady sudcovskej spôsobilosti. To znamená mravný štandard a integritu pre náležitý a zodpovedný výkon funkcie sudcu najvyššieho správneho súdu,“ pokračoval Mazák.

Predseda rady počíta s tým, že do konca mesiaca to súdna rada vyhodnotí a dúfa, že 4. mája na zasadnutí rady už budú predstavení úspešní kandidáti.

Celkovo je na NSS SR potrebné obsadiť 29 voľných miest sudcov. Počas šiestich dní vypočúvali členovia súdnej rady spolu 30 kandidátov na sudcov NSS SR. Druhé kolo výberového konania bude v dňoch 11., 12., 18. a 19. mája 2021 so začiatkom o 9:00 v sídle Súdnej rady SR. Prihlásilo sa do neho 13 uchádzačov. Predseda súdnej rady zároveň dodal, že plánuje vyhlásiť ešte tretie kolo výberového konania, a to v júni 2021.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Mazák
Firmy a inštitúcie Najvyšší správny súd SRNS Najvyšší súd SRSúdna rada SR