Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rómovia
Foto: ilustračné, SITA/Peter Maďar.

V škôlkach pribudnú rómske deti, ministerstvo vnútra chce tak zvýšiť ich vzdelanostnú úroveň

BRATISLAVA 20. decembra (WebNoviny.sk) – Rezort vnútra zvýši v škôlkach vzdelanostnú úroveň detí z rómskych komunít tým, že v škôlkach pribudnú deti z prostredia marginalizovaných rómskych komunít (MRK). Vytvorí sa inkluzívne prostredie prostredníctvom zapojenia asistentov učiteľa a odborných zamestnancov.

Umožní to národný projekt, na ktorý poputuje cez operačný program Ľudské zdroje (OP ĽZ) 21,26 milióna eur. Výzvu vyhlásilo Ministerstvo vnútra (MV) SR, ktoré je sprostredkovateľským orgánom pre časť OP ĽZ.

Zvýšenie úrovne vzdelania rómskych detí

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa MV SR Andrea Dobiášová, zámerom národného projektu je zvýšiť počet detí z rómskych komunít v škôlkach a podporovať ich rozvoj v inkluzívnom prostredí. Zvýšenie vzdelanostnej úrovne je totiž jedným z nástrojov sociálnej inklúzie marginalizovaných rómskych komunít.

„Cieľom je zvýšiť úroveň vzdelania na všetkých stupňoch, no s dôrazom na predprimárne,“ vysvetlila generálna riaditeľka sekcie európskych programov ministerstva vnútra Adela Danišková.

Celoslovenské aktivity

Podporovať deti budú odborní zamestnanci a asistenti učiteľa, ktorí deťom pomôžu v prekonávaní jazykových, zdravotných, sociálnych, kultúrnych a iných bariér. Projekt podporí aj neformálne vzdelávanie detí z rómskych komunít a ich rodičov.

Cieľovou skupinou projektu sú deti z marginalizovaných rómskych komunít, ich rodičia, ale aj príslušníci a obyvatelia komunity. Aktivity možno robiť na celom území Slovenska, s výnimkou Bratislavského kraja.

Lubyová sa už stretla s rómskym splnomocnencom

Ministerka školstva Martina Lubyová súhlasí s rozšírením povinnej predškolskej výchovy pre deti od piatich rokov a o tejto téme už diskutovala aj s vládnym splnomocnencom pre rómske komunity Ábelom Ravaszom. Na presadenie zmeny však bude nutná novelizácia príslušnej legislatívy.

Vládny splnomocnenec pre rómske komunity pripomenul, že o prínose povinnej školskej dochádzky sa hovorí už niekoľko rokov a až teraz bola konečne dosiahnutá synergia medzi rezortmi a z plánov sa stali konkrétne kroky.

„Pre deti z vylúčených komunít to znamená veľmi veľa. Konečne im bude poskytnutý priestor, kde sa budú môcť zoznámiť s novým prostredím a nikto od nich ešte nebude vyžadovať nijaké výkony, ako je to v škole. Detičky budú nadväzovať nové priateľstvá a naučia sa základným spoločenským návykom,“ uviedol Ravasz. Podľa Ravasza sa môže stať povinná predškolská dochádza realitou už v roku 2019, ak sa potrebné kroky podniknú včas.

Odporúčané články

Súd vzal do väzby štyroch mužov, ktorí ponúkali na predaj voličské hlasy Rómov Kiska povzbudil študentov v Tisovci, aby vrátili úctu a rešpekt vzdelaniu

Neprehliadnite

Foto: Búrlivý potlesk, selfie a skandovanie „Andrej, Andrej“, aj taká bola inaugurácia prezidenta Kisku Copa América štartuje aj s Messim a Suárezom, prvenstvo obhajujú Čiľania Vodič na Fiate unikal pred policajtmi, nezastavili ho varovné výstrely ani deravé pneumatiky Irán odstránil nevybuchnuté nálože z tankera, na ktorý zaútočili v Ománskom zálive Muž obvinený z útoku v Christchurchi poprel obvinenia z terorizmu aj vrážd Mrazivá letná lyžovačka. Strávte letnú dovolenku na ľadovcoch v Európe Progresívne Slovensko a strana Spolu pôjdu ako koalícia aj do parlamentných volieb

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X