Ministerstvo školstva vyradí zo zoznamu školu v Sečovciach, ktorá zarábala na rómskych žiakoch

Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 2. decembra (WebNoviny.sk) – Ministerstvo školstva rozhodlo o zrušení elokovaného pracoviska v Sečovciach, ktoré patrí pod Spojenú školu v Dobšinej a vďaka vymysleným diagnózam poberá na viaceré rómske deti vyššie príspevky.

V reakcii na otázku nezaradenej poslankyne Zuzany Zimenovej to vo štvrtok potvrdil minister obrany Peter Gajdoš, ktorý na parlamentnej Hodine otázok zastupoval ministerku školstva Martinu Lubyovú.

Ako agentúru SITA informovala Zimenovej asistentka Anna Dráľová, pracovisko v Sečovciach bude vyradené zo siete škôl a školských zariadení k 31. januáru budúceho roka. Rezort chce zrušiť aj Súkromné centrum špeciálno-pedagogického poradenstva, ktoré podľa inšpekcie žiakov tohto elokovaného pracoviska nesprávne diagnostikovalo.

Nehospodárne nakladanie s verejnými financiami

Poslankyňa považuje zrušenie školy, ktorá nezabezpečovala svojim žiakom kvalitnú výučbu, za nevyhnuté, avšak tvrdí, že je to len prvý z potrebných krokov.

Zimenová teda žiada, aby rezort školstva prešetril aj nehospodárne nakladanie s verejnými financiami, ktoré nesmerujú na vzdelávanie, ale škola ich vynakladá na svoju prevádzku. Ako Zimenová upozornila v polovici novembra, škola platí ročne takmer 900-tisíc eur súkromnej osobe za prenájom priestorov.

„Chcem veriť, že príslušné orgány kauzu riadne prešetria a neuspokoja sa s tým, že sa škola zruší. Nájomná zmluva na astronomickú sumu bola podpísaná na 15 rokov a je dôležité odkryť, kto sa na tomto nehoráznom biznise na rómskych žiakoch obohacoval,“ povedala Zimenová.

Biznis na rómskych žiakoch

Elokované pracovisko v Sečovciach, ktoré je súčasťou Spojenej školy v Dobšinej, robí biznis na rómskych žiakoch. Súkromné diagnostické centrum žiakom účelovo stanovuje diagnózy a elokované pracovisko následne poberá od štátu dvojnásobne vyššie príspevky.

Na tlačovej konferencii 15. novembra to uviedla nezaradená poslankyňa NR SR Zuzana Zimenová. Pri prezeraní verejne dostupných zdrojov navyše poslankyňa narazila na vysoké nájomné zmluvy a zistila, že medzi diagnostickým centrom a elokovaným pracoviskom existuje personálne prepojenie.

Pochybenia vo vyučovacom procese

V minulom školskom roku bola v elokovanom pracovisku vykonaná kontrola, ktorá odhalila pochybenia vo vyučovacom procese. Dôvodom na vykonanie inšpekcie boli zistenia z kontroly v Súkromnom centre špeciálno-pedagogického poradenstva v Sečovciach.

Inšpekcia podľa Zimenovej zistila, že väčšina klientov centra boli žiaci sečovského elokovaného pracoviska, ktorým zamestnanci centra diagnostikovali rôzne zdravotné znevýhodnenia a vďaka tomu boli zaradení medzi žiakov so špeciálnymi potrebami, na ktorých mohla škola poberať dvojnásobok bežného príspevku.

Poslankyňa tak podala podnet na ministerstvo školstva, Najvyšší kontrolný úrad a Košický samosprávny kraj, aby tieto skutočnosti prešetrili.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martina LubyováPeter GajdošZuzana Zimenová
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR