Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pracovné nedele dobre pozná približne každý siedmy zamestnaný Európan. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
21. augusta 2014 Ekonomika od SITASITA Diskusia(9)

V sobotu robí každý štvrtý Slovák, za priemerom zaostávame

BRATISLAVA 23. augusta (WEBNOVINY) – Každý štvrtý Slovák vlani pravidelne chodil do práce aj v sobotu. Napriek tomu však za európskym priemerom zaostávame.

V Európskej únii totiž trávi soboty pravidelne v práci v priemere 27 percent pracujúcich obyvateľov a v eurozóne až takmer 29 percent. Najvyšší podiel, vyše 40 percent zamestnaných občanov pracujúcich v sobotu, zaznamenalo vlani Grécko.

Naopak, sobota strávená v práci je takpovediac “fikciou” hlavne pre Portugalcov, z ktorých trávi sobotu v práci len osem percent . Vyplýva to z analýzy Poštovej banky, ktorá vychádzala z údajov štatistického úradu EÚ Eurostat.

Slováci patria k trojici najväčších nedeľných pracantov

Vo všetkých krajinách EÚ sú pracovné soboty oveľa častejšie ako pracovné nedele. Nedeľný obed s rodinou si vlani z pracovných dôvodov musela pravidelne odpúšťať takmer pätina našich zamestnancov (19,3 percenta). V rámci EÚ tak podľa analýzy Poštovej banky patríme spolu s Írskom a Holandskom medzi trojicu krajín s najvyšším podielom pravidelne pracujúcich počas nedele.

Európsky priemer sa pohybuje na úrovni necelých 15 percent, čo znamená, že pracovné nedele dobre pozná približne každý siedmy zamestnaný Európan.

V nedeľu do práce takmer vôbec nechodia Portugalci, týka sa to len necelých piatich percent zamestnancov v tejto krajine.

Menej ako desatinu zamestnancov pravidelne pracujúcich počas nedele však vykázali aj susedné Maďarsko a Poľsko, ale aj Luxembursko, Chorvátsko či Bulharsko. Pravidelné pracovné víkendy sa týkajú oboch pohlaví.

Soboty trávi v robote pravidelne každý štvrtý zamestnaný muž, ale aj každá štvrtá zamestnaná žena. V nedeľu pravidelne pracuje 20 percent zamestnaných mužov a 18 percent pracujúcich žien.

S rastúcim vekom sa podiel Slovákov pracujúcich cez víkend postupne znižuje. Napríklad podiel tých, ktorí pravidelne pracujú v nedeľu klesá od 23 percent (vo veku do 24 rokov) až po cca 18 percent (vo veku nad 55 rokov).

Slováci sa nebránia ani nočných pracovným dobám

Okrem víkendu stráveného v robote je pre väčšinu Slovákov nepredstaviteľná aj práca v noci. Na Slovensku pritom podľa analýzy chodí pravidelne na “nočnú” približne každý šiesty zamestnaný Slovák, čo je jednoznačne najväčší podiel v rámci všetkých ekonomík EÚ.

V žiadnej inej krajine EÚ podľa Poštovej banky nedosiahol podiel “nočných zamestnancov” dvojciferné číslo. Pravidelne v noci do práce chodí ešte vyše osem percent zamestnaných Malťanov, Nemcov a Holanďanov. Naopak, nočnú prácu takmer vôbec nepoznajú Chorváti, kde v noci pracuje len 1,5 percenta zamestnancov.

Večery s rodinou alebo priateľmi pri filme alebo dobrom jedle sa pravidelne vzdáva každý štvrtý Slovák (25,4 percenta), nakoľko tento čas trávi na svojom pracovisku. Ako práca v noci, tak aj práca vo večerných hodinách je u nás rozšírenejšia než vo väčšine krajín únie.

V tomto pomyselnom rebríčku sa totiž pred nami umiestnili už len Gréci, Holanďania a Nemci. Podobne ako nočnú prácu, ani pravidelnú prácu po večeroch takmer vôbec nevykonávajú Chorváti, keďže práca po večeroch sa týka len 3,9 percenta zamestnancov v tejto krajine.

Odporúčané články

Nezamestnanosť na Slovensku klesla v siedmich krajoch Umelý pokles nezamestnanosti sa podľa Beblavého potvrdil

Témy

Diskusia

imbecil grecko????? ktory imbecil to pocital a hlavne ako?????????? nikto ano kazdy stvrty, lebo kazdy druhy je cigan zijuci na Slovensku cistyjoeb ty kokos ato si kde vycucali čo vam to napisal otrokar . ze zaostavame za priemerom ty chobot hnojinarsky kto ti plati prostitutka ebnuta za tieto svinstva čo tu pišeš napiš o platocg vydubanec ktora opica ta vyprdla hnup asi... komes Skúste vypočítať čistu mzdu bez cezčasou a prídete na to ,že slovenský zamestnanec na Slovensku je doma žobrák! Vekom ale sily ubúdaju nuž a keď už nevládze ,tak zbohom. nicky Skôr v našom štáte nie sú také platy, pre ktoré by slovák nemusel ísť cez víkend do roboty.
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

DRAN.sk

Autolike.sk

Dámskajazda

Byvanie je hra

NAJKY.sk

najAPPKY.sk

Podnikam.sk

Mňamky-recepty

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...