V Španielsku vyhlásia štátny smútok za obete koronavírusu, šírenie nákazy dostávajú pod kontrolu

Virus Outbreak Spain
Španielsky premiér Pedro Sánchez vyhlási v krajine štátny smútok Foto: Sita/AP

Španielska vláda vyhlási štátny smútok za viac ako 25 800 obetí nového koronavírusu v krajine. Oznámil to premiér Pedro Sánchez s tým, že detaily o štátnom smútku spresní, keď sa v krajine postupne uvoľnia obmedzujúce opatrenia. Tento týždeň sa už napríklad pomaly začali otvárať niektoré malé obchody.

Ukončenie stavu núdze by bola chyba

Sánchez sa v stredu postavil pred parlament, aby ho požiadal o štvortýždňové predĺženie stavu núdze, vďaka ktorému mohla vláda zaviesť prísne opatrenia proti koronavírusu.

Zdá sa, že predseda vlády získa pre predĺženie podporu, aj napriek tomu, že ho nepodporí hlavná opozičná strana.

Viac o téme Koronavírus

„Vďaka obetiam všetkých sme dosiahli čiastočné víťazstvo nad koronavírusom,“ vyjadril sa premiér a zároveň varoval, že ukončenie stavu núdze by v súčasnosti bola veľká chyba.

Šírenie nákazy sa spomaľuje

Španielske úrady v stredu oznámili že za uplynulý deň zaznamenali 244 nových úmrtí, čím celkový počet mŕtvych vzrástol na 25 857.

Tieto čísla však nezahŕňajú tisícky mŕtvych z opatrovateľských domovov, ktorí zomreli ešte pred tým, ako mohli absolvovať testy.

Celkový počet infikovaných v Španielsku prekročil 253-tisíc. Pandémia sa v Španielsku spomaľuje, pričom miera nákazy už klesla pod jedno percento.

Viac k téme Ekonomické dopady koronavírusu

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pedro Sánchez