Aktualizované: Polícia zastrelila Chérifa Chekatta, ktorý útočil na vianočných trhoch v Štrasburgu

teroristický útok, vianočné trhy, Štrasburg
Streľba neďaleko vianočných trhov vo francúzskom Štrasburgu si vyžiadala troch mŕtvych a dvanásť zranených. Páchateľa chceli niekoľko hodín pred incidentom zatknúť. Bol na zozname ľudí, ktorí sú zrejme zradikalizovaní. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 14. decembra 8:16

ŠTRASBURG 13. decembra (WebNoviny.sk) – Francúzska polícia zastrelila muža, ktorý v utorok večer útočil neďaleko vianočných trhov v centre v Štrasburgu. Parížska prokuratúra potvrdila, že mužom zákona sa po dvojdňovom pátraní podarilo zastreliť 29-ročného Chérifa Chekatta.

Minister vnútra Christophe Castaner vyhlásil, že zomrel na predmestí Neudorf. „Keď sa ho snažili zatknúť, obrátil sa a začal strieľať. Paľbu opätovali,“ dodal politik. Utorkový incident si vyžiadal troch mŕtvych a 13 zranených. Castaner vo štvrtok objasnil, že troch zranených už prepustili z nemocnice a ďalší traja stále bojujú o svoje životy.

V rámci vyšetrovania zatkli päť osôb

Vláda po útoku nasadila do pátrania približne 700 policajtov a vojakov. Panovali tiež obavy, že sa Chekattovi ešte v utorok večer podarilo ujsť do Nemecka, kde po ňom takisto pátrali. V rámci vyšetrovania zatkli päť osôb. Medzi nimi boli jeho rodičia, dvaja bratia a ďalšia blízka osoba, ktorá však nepatrí medzi príbuzných.

Policajti paradoxne len niekoľko hodín pred utorňajším útokom vykonali v Chekattovom byte na predmestí Štrasburgu raziu, pričom ho chceli zatknúť v súvislosti s pokusom o vraždu. Páchateľ neskoršieho útoku v centre mesta sa v byte nenachádzal, policajti v ňom však zaistili pušku, nože a výbušniny.

Útočník mal bohaté policajné záznamy

Rodák zo Štrasburgu mal bohaté policajné záznamy. Trestné činy páchal najmä vo Francúzsku, ale dopustil sa ich aj vo Švajčiarsku a v Nemecku, odkiaľ ho vyhostili naspäť do Francúzska. Tamojšie úrady potvrdili, že útočník bol na zozname ľudí, ktorí sú zrejme zradikalizovaní.

Prokurátor uviedol, že podľa svedkov pri útoku kričal po arabsky „Boh je veľký“, čo je častý znak teroristických útokov spáchaných islamskými extrémistami. Militantná skupina Islamský štát (IS) po útoku označila muža za jedného zo svojich bojovníkov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Chérif ChekattChristophe Castaner