V Sýrii udelili amnestiu politickým väzňom

Protesty v Sýrii
Pri zásahoch bezpečnostných síl proti demonštráciám, ktoré trvajú už od 15. marca, zahynulo doteraz podľa údajov sýrskej opozície už takmer 900 ľudí. Ďalších niekoľko tisíc ľudí bolo zatknutých. Al-Asad však napriek stupňujúcemu sa tlaku odmieta odstúpiť zo svojej funkcie. Foto: SITA/AP

DAMASK 31. mája (WEBNOVINY) – Sýrsky prezident Baššár al-Asad udelil v utorok prostredníctvom mimoriadneho dekrétu amnestiu členom zakázaného Moslimského bratstva aj ďalším politickým väzňom. Opozícii to však nestačí a opatrenie označujú za príliš „neskoré a nedostatočné“. „Prezident al-Asad prostredníctvom dekrétu udelil amnestiu na všetky (politické) zločiny spáchané do 31. mája 2011,“ uviedla oficiálna tlačová agentúra SANA. Amnestia sa podľa nej týka „všetkých politických väzňov aj Moslimského bratstva“.

Autoritársky prezident prijal toto opatrenie po dvoch mesiacoch krvavých zrážok medzi opozičnými demonštrantami žiadajúcimi jeho odstúpenie a provládnymi ozbrojenými silami. Nepokoje inšpirované revolúciami v ďalších arabských krajinách severnej Afriky a Blízkeho východu si podľa mimovládnych organizácií vyžiadali už viac ako 1000 životov. Ďalších asi 10-tisíc ľudí sýrske orgány zatkli.

„Toto opatrenie je nedostatočné. Žiadali sme túto amnestiu už pred niekoľkými rokmi, prichádza neskoro,“ komentoval al-Asadov krok Abd ar-Razak Aíd, aktivista z hnutia Damaská deklarácia, ktorú založili v roku 2005 s cieľom dosiahnuť demokratickú zmenu v Sýrii. Prepustenie politických väzňov bolo pritom v poslednom čase jednou z hlavných požiadaviek účastníkov protestov, ktoré v krajine prebiehajú už od 15. marca. Zatiaľ však nie je jasné, či bude amnestia znamenať prepustenie všetkých ľudí zadržaných počas demonštrácií.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Baššár al-Asad