Sýrska opozícia zvolala na stredu generálny štrajk

Al asad
Foto: SITA/AP

DAMASK/BEJRÚT 17. mája (WEBNOVINY) – Sýrska opozícia vyhlásila na stredu generálny štrajk v odpovedi na brutálne zásahy bezpečnostných síl voči protivládnym demonštrantom. Štrajk zvolala opozičná internetová skupina Sýrska revolúcia 2011, ktorá stojí za dvojmesačnými protestmi proti režimu prezidenta Baššára al-Asada. „Bude deň trestu pre režim zo strany revolucionárov a ľudí slobodnej vôle,“ píše sa vyhlásení skupiny na Facebooku. Súčasťou štrajku majú byť aj masové protesty. „Nebudú otvorené školy, univerzity, obchody ani reštaurácie, nebudú premávať taxíky,“ vyzýva skupina.

Z rôznych sýrskych miest prichádzajú správy o brutálnych zásahoch bezpečnostných síl proti demonštrantom. Podľa svedkov v hraničnom meste Tal Kalách ležia na uliciach mŕtve telá a zranení.

Bezpečnostné sily zaútočili v utorok aj proti študentom v meste Aleppo. Na demonštrácii sa zúčastnilo asi 2 000 študentov, polícia proti nim zasiahla obuškami a niekoľko desiatok z nich zranila. Okrem toho sa v utorok konala aj protivládna demonštrácia v meste Homs, na ktorej sa zúčastnilo asi 3 000 ľudí. Aj proti tomuto protestu zasiahla polícia. Pri zásahoch bezpečnostných síl proti demonštráciám zahynulo doteraz už viac ako 850 ľudí.

Vláda popiera existenciu masových hrobov pri Dará

Sýrska vláda v utorok rozhodne poprela existenciu masových hrobov pri sýrskom meste Dará. O masových hroboch v tesnej blízkosti tohto mesta informovali cez víkend predstavitelia sýrskej opozície. Dará sa stala v minulých týždňoch terčom útokov sýrskej armády proti predstaviteľom a sympatizantom opozície a následne ich zatýkania. Podľa informácií, ktoré cez víkend zverejnili svetové agentúry, sa pri meste nachádzajú dva čerstvo vykopané masové hroby, do ktorých vládne jednotky pochovali zastrelených predstaviteľov opozície. V jednom malo byť pochovaných 24, v druhom sedem ľudí. „Táto informácia je úplne mylná. Je to súčasť lživej kampane proti Sýrii,“ reagovalo na tieto informácie v utorok sýrske ministerstvo vnútra.

V Sýrii zasiahli proti študentom, desiatky zranených

Sýrske bezpečnostné sily zaútočili v utorok proti študentom, ktorí demonštrovali proti režimu prezidenta Baššára al-Asada v študentskom mestečku v meste Aleppo. Na demonštrácii sa zúčastnilo asi 2 000 študentov, polícia proti nim zasiahla obuškami a niekoľko desiatok z nich zranila. Informoval o tom sýrsky aktivista za ľudské práva Mustafa Osso.

Okrem toho sa v utorok konala aj protivládna demonštrácia v meste Homs, na ktorej sa zúčastnilo asi 3 000 ľudí. Aj proti tomuto protestu zasiahla polícia, informácie o zraneniach či prípadných obetiach na strane demonštrantov však zatiaľ nie sú. Pri zásahoch bezpečnostných síl proti demonštráciám, ktoré trvajú už dva mesiace, zahynulo doteraz podľa Ossa už viac ako 850 ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Baššár al-Asad