Aktualizované: Spred jaskyne v Thajsku, v ktorej uviazla skupina futbalistov, odišli prvé sanitky (foto)

Thajsko, jaskyňa
Na miesto blízko jaskyne prichádza austrálska federálna polícia a personál ozbrojených síl, aby pomohli zachrániť futbalistov, ktorí uviazli v jaskyni, 8. júl 2018 Foto: SITA/AP
  • aktualizované: 8. júla 15:49

BANGKOK 8. júla (WebNoviny.sk) – Z thajskej jaskyne, v ktorej boli dva týždne uväznení dvanásti členovia detského futbalového mužstva spolu s ich trénerom, sa podarilo vyslobodiť už štyri deti. Pred malou chvíľou o tom na Facebooku informovali thajskí potápači, ktorí sa zúčastňujú na záchrannej misii.

Svetové agentúry predtým informovali, že spred jaskyne odišli prvé dve sanitky, nebolo však jasné, koľko osôb a v akom stave prevážali. Záchranná misia, ktorej cieľom je dostať malých futbalistov a ich trénera na slobodu, sa začala o desiatej ráno miestneho času (05:00 SELČ).

Môže to trvať niekoľko dní

Šéf záchrannej operácie Narongsak Osottanakorn pôvodne informoval, že prví z chlapcov by sa mohli pri ideálnom scenári objaviť pri východe z jaskyne až okolo deviatej večer miestneho času (16:00 SELČ).

Celá operácia by mohla podľa neho trvať aj niekoľko dní. Najnáročnejší úsek cesty pritom chlapcov čakal podľa Osottanakorna už na začiatku ich cesty von z jaskyne.

Chlapcov bolo potrebné z jaskyne vytiahnuť napriek tomu, že ide o veľmi rizikovú operáciu. V oblasti totiž začína obdobie dažďov a ich záchrana by už o niekoľko dní podľa všetkého neprichádzala do úvahy.

Chlapci sú fyzicky aj psychicky pripravení

Na záchrannej akcii sa zúčastňuje 18 potápačov, piati sú z Thajska, trinásti zo zahraničia. Plán spočíva v tom, že chlapcov a ich trénera postupne jedného po druhom prevádzajú zložitým terénom jaskyne vrátane chodieb, ktoré sú až po strop zaplavené vodou. Na tento účel sa chlapci učili základom potápania, hoci doteraz s tým nemali žiadne skúsenosti.

„Chlapci sú pripravení fyzicky aj psychicky. Sú odhodlaní a pripravení zvládnuť to,“ oznámil tesne pred začiatkom záchrannej akcie Osottanakorn.

Thajsko, jaskyňa
Jedna z dvoch sanitiek opúšťa miesto v blízkosti jaskyne, odkiaľ zachraňujú skupinu futbalistov, ktorí uviazli v jaskyni, Thajsko, 8. júl 2018 Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom