V záverečný deň ME vo vodnom slalome pre SR jedno striebro

Slafkovský

SEU D´URGELL 12. júna (WEBNOVINY) – V záverečný deň XII. majstrovstiev Európy vo vodnom slalome v španielskom Seu d´Urgell sa zbierka slovenských medailí rozrástla o striebro, ktoré si v C1 mužov vybojoval Alexander Slafkovský. Je to preňho jedenásty v vzácny kov z kontinentálneho šampionátu v kariére, piaty v individuálnych pretekoch. Vicemajstrom Európy sa stal celkovo piatykrát, po tretí raz v kategórii jednotlivcov. V semifinále dosiahol štvrtý najlepší čas, vo finále sa dokázal ešte o takmer dve sekundy zlepšiť a bolo z toho skvelé striebro. Rýchlejší o 52 stotín sekundy bol dvojnásobný olympijský víťaz Francúz Tony Estanguet. Pre slovenskú výpravu to bol šiesta medaila z tohto šampionátu, druhá strieborná.

Kanoistke Kataríne Macovej sa nevydaril pokus obhájiť minuloročný titul v C1 žien z Čunova. Vo finále doplatila na nevydarený úvod svojej jazdy, keď si „ťukla“ do druhej, piatej a siedmej bránky. So šiestimi trestnými sekundami nakoniec skončila hneď za pódiom pre medailistov na 4. mieste. Za víťaznou Francúzkou Caroline Loirovou zaostala o 7,38 s. Loirová vlani v Čunove pri premiére tejto disciplíny na ME brala bronz.

Rovnako štvrtá priečka patrila aj družstvu slovenských singlistov v zostave Michal Martikán, Alexander Slafkovský, Matej Beňuš. Kanoisti takisto neobhájili minuloročné zlato z Čunova. Vo vyrovnaných pretekoch ich od medaily delilo osem desatín sekundy. Z prvenstva sa tešili Francúzi Tony Estanguet, Denis Gargaud Chanut a Nicolas Peschier, ktorí boli o vyše štyri sekundy rýchlejší. Zaujímavosťou bolo, že ani jeden z piatich finálových tímov v tejto súťaži nedostal žiadne trestné sekundy.

Príjemným prekvapením pre slovenskú výpravu bolo vystúpenie kajakára Martina Halčina, ktorý v najsilnejšie obsadenej kategórii K1 mužov skončil ôsmy. Už postup do desaťčlenného finále bol však nečakaným úspechom tohto mladého perspektívneho slalomára. V roku 2008 sa stal juniorským majstrom sveta, o rok neskôr získal titul juniorského šampióna starého kontinentu. V seniorských kategóriách je iba druhý rok, na ME štartoval premiérovo. V každej jazde sa zlepšoval. V kvalifikácii obsadil 22. miesto, vo štvrťfinále skončil devätnásty, v semifinále svojich súperov doslova zaskočil a vybojoval si postup do finále z ôsmej pozície. Finálová jazda sa mu celkom nevydarila podľa predstáv. Išiel síce dostatočne rýchlo, ale dotyky na ôsmej a deviatej bránke mu k dosiahnutému času pridali štyri trestné sekundy a vo vyrovnanej konkurencii sa to muselo prejaviť. Za ním však napríklad skončil aj bronzový z minuloročného šampionátu v Čunove Slovinec Jure Meglič, ktorý bol jediným vlaňajším medailistom vo finále. Majstrom Európy v K1 mužov sa stal Talian Daniele Molmenti.

Slováci sa domov vracajú so šiestimi vzácnymi kovmi (bilancia 1 – 2 – 3). Po prvý raz od roku 2007 sa nestali víťazmi medailovej bilancie, skončili až na 4. mieste. Najúspešnejšími členmi výpravy boli súrodenci Pavol a Peter Hochschornerovci, ktorí zvíťazili v C2 a boli členmi bronzového tímu 3xC2. Striebro a bronz má v batožine kajakárka Jana Dukátová, dve bronzové si vybojovali bratranci Ladislav a Peter Škantárovci.

Oficiálne výsledky finále:

C1 ženy:

1. Caroline Loirová (Fr.) 127,65 (2), 2. Mira Louenová (Nem.) 127,98 (0), 3. Lena Stöcklinová (Nem.) 132,67 (2), 4. Katarína Macová (SR) 135,03 (6), 5. Nuria Vilarrublová (Šp.) 135,94 (0), 6. Kateřina Hošková (ČR) 136,85 (4), 7. Alexandra Kosmačevová (Rus.) 148,54 (2), 8. Claire Jacquetová (Fr.) 184,69 (54), 9. Mallory Franklinová (V.Brit.) 190,94 (50), 10. Michaela Grimmová (Nem.) 208,59 (60)

C1 muži:

1. Tony Estanguet (Fr.) 99,48 (0), 2. Alexander Slafkovský (SR) 100,00 (0), 3. Denis Gargaud Chanut (Fr.) 100,14 (0), 4. Ander Elosegi (Šp.) 101,13 (0), 5. Nicolas Peschier (Fr.) 101,29 (0), 6. Stanislav Ježek (ČR) 101,91 (0), 7. Sideris Tasiadis (Nem.) 101,92 (0), 8. Jan Benzien (Nem.) 103,52 (0), 9. Marc Proctor (V. Brit.) 104,43 (0), 10. David Florence (V.Brit.) 105,22 (2)… nepostúpil do finále 19. Matej Beňuš (SR) 152,85 (50), … nepostúpil z kvalifikácie 25. Michal Martikán (SR) 103,18 (4)

K1 muži:

1. Daniele Molmenti (Tal.) 93,93 (0), 2. Samuel Hernanz (Šp.) 94,83 (0), 3. Jiří Prskavec (ČR) 95,41 (0), 4. Dariusz Popiela (Poľ.) 96,35 (0), 5. Richard Hounslow (V. Brit.) 96,37 (0), 6. Alexander Grimm (Nem.) 96,65 (0), 7. Grzegorz Polaczyk (Poľ.) 98,39 (0), 8. Martin Halčin (SR) 101,03 (4), 9. Fabien Lefevre (Fr.) 143,84 (50), 10. Jure Meglič (Slovin.) 146,15 (50), … nepostúpil do semifinále 35. Marcel Potočný 105,44 (8), … nepostúpil do štvrťfinále 47. Ľubomír Janček (obaja SR) 108,03 (6)

3xC1 muži:

1. Francúzsko (Tony Estanguet, Denis Gargaud Chanut, Nicolas Peschier) 110,28 (0), 2. Nemecko (Nico Bettge, Jan Benzien, Sideris Tasiadis) 112,30 (0), 3. Česko (Stanislav Ježek, Vítězslav Gebas, Tomáš Indruch) 113,79 (0), 4. Slovensko (Michal Martikán, Alexander Slafkovský, Matej Beňuš) 114,60 (0), 5. Španielsko (Jordi Domenjo, Ander Elosegi, Jon Erguin) 115,87 (0)

3xK1mužov:

1. Slovinsko (Peter Kauzer, Jure Meglič, Simon Brus) 106,15 (0), 2. Poľsko (Mateusz Polaczyk, Grzegorz Polaczyk, Dariusz Popiela) 106,53 (0), 3. Francúzsko (Fabien Lefevre, Boris Neveu, Vivien Colober) 106,79 (0), 4. Taliansko (Daniele Molmenti, Luca Costa, Andrea Romeo) 108,32 (0), 5. Česko (Vavřinec Hradílek, Luboš Hilgert, Jiří Prskavec) 108,69 (2), … nepostúpili do finále 11. Slovensko (Martin Halčin, Marcel Potočný, Ľubomír Janček) 113,39 (4).

Viac k osobe Alexander SlafkovskýJana DukátováKatarína MacováMartin HalčinMatej BeňušMichal MartikánTony Estanguet