VAN ROMPUY: Grécky parlament je rozhodujúci pre eurozónu

Rompuy
Herman Von Rompuy Foto: SITA/AP

BRUSEL/ATÉNY 28. júna (WEBNOVINY) – Predseda Európskej rady Herman Van Rompuy vyzval v utorok poslancov gréckeho parlamentu, aby schválili úsporné opatrenia v záujme konsolidácie verejných financií. Nastávajúce hodiny budú podľa Rompuya rozhodujúce pre eurozónu a pre svetovú ekonomiku. „Nastávajúce hodiny budú rozhodujúce, zásadné nielen pre obyvateľov Grécka, ale aj pre eurozónu a stabilitu svetovej ekonomiky,“ povedal Van Rompuy v Európskom parlamente v čase, keď sa v Grécku začal 48-hodinový štrajk proti úsporným opatreniam vlády.

Grécka vláda minulú stredu schválila plán zníženia verejných výdavkov na roky 2012-2015 ako aj zákony, ktoré umožnia jeho realizáciu. Kabinet tak urobil krátko po tom, čo grécki poslanci vyslovili dôveru novej, pozmenenej vláde premiéra Geórgiosa Papandréoua. Zoškrtanie výdavkov bolo hlavnou podmienkou pre ďalšiu pomoc od Európskej únie a Medzinárodného menového fondu. Vláda chce do roku 2015 ušetriť 28 miliárd eur.

Do ulíc v Grécku prišli štrajkovať tisíce ľudí

Grécko, štrajk
Foto: SITA/AP

V Grécku sa v utorok začal 48-hodinový štrajk proti úsporným opatreniam vlády. Koná sa v čase, keď má parlament hlasovať o novom balíku úsporných opatrení, ktorý vláda navrhla v záujme konsolidácie verejných financií. V Aténach pochodovalo k parlamentu okolo 20-tisíc demonštrantov, ktorých v centre strážilo približne 5-tisíc príslušníkov polície. Ďalších 7-tisíc ľudí sa zišlo v druhom najväčšom meste Solúne.

V popoludňajších hodinách sa v hlavnom meste vyskytli už aj sporadické zrážky, pričom polícia proti mladým ľuďom hádžucim kamene pred ministerstvom financií použila omračovacie granáty a slzotvorný plyn. Celkovo však demonštrácie prebiehajú pokojne. V dôsledku štrajku je v krajine ochromená doprava, úrady a banky sú zatvorené a dokonca nemocnice fungujú v úspornom režime.

Grécka vláda v stredu schválila plán zníženia verejných výdavkov na roky 2012-2015 ako aj zákony, ktoré umožnia jeho realizáciu. Kabinet tak urobil krátko po tom, čo grécki poslanci vyslovili dôveru novej, pozmenenej vláde premiéra Geórgiosa Papandréoua. Zoškrtanie výdavkov bolo hlavnou podmienkou pre ďalšiu pomoc od Európskej únie a Medzinárodného menového fondu. Vláda chce do roku 2015 ušetriť 28 miliárd eur.

Grécko ochromí dvojdňový generálny štrajk

Grecko
Foto: SITA/AP

V Grécku sa v utorok začal dvojdňový generálny štrajk. Uskutočnil sa v čase, keď má parlament hlasovať o novom balíku úsporných opatrení, ktorý vláda navrhla v záujme konsolidácie verejných financií.

Štvrtý generálny štrajk v tomto roku organizuje hlavný odborový zväz Generálna konfederácia gréckych pracovníkov (GSEE) a pridajú sa k nemu aj odborári z Konfederácie zväzov verejných zamestnancov (ADEDY). „Vzhľadom na hlasovanie o rozpočtovom pláne dohodnutom medzi vládou a lakomými veriteľmi sme sa rozhodli na 28. a 29. júna vyhlásiť 48-hodinový generálny štrajk,“ píše sa vo vyhlásení GSEE.

Ľud v uliciach

Do Atén bolo nasadených viac než 5000 policajtov, keďže nahlásené sú štyri veľké demonštrácie v centre mesta. Štrajk by mal ochromiť verejný sektor, protestovať budú lekári, novinári, vodiči verejnej dopravy i herci zo štátom financovaných divadiel. Blokovať sa má aj letecká doprava nad Gréckom, čo môže skomplikovať život mnohým turistom.

Jeden z odborárov a člen gréckej komunistickej strany Thanassis Pafilis vysvetlil pre agentúru AP dôvody generálneho štrajku: „Opatrenia vlády masakrujú práva zamestnancov. Bude to peklo pre pracujúcich mužov.“ Niektorí demonštranti vyhlásili, že sa pokúsia blokovať vstupu poslancov do budovy tamojšieho parlamentu.

Francúzske banky a poisťovne sú ochotné podieľať sa na dobrovoľnom predĺžení splatnosti gréckych dlhov. Ubezpečil o tom francúzsky prezident Nicolas Sarkozy.

Grécka vláda v stredu schválila plán zníženia verejných výdavkov na roky 2012-2015 ako aj zákony, ktoré umožnia jeho realizáciu. Kabinet tak urobil krátko po tom po tom, čo grécki poslanci vyslovili dôveru novej, pozmenenej vláde premiéra Geórgiosa Papandréoua. Zoškrtanie výdavkov bolo hlavnou podmienkou pre ďalšiu pomoc od Európskej únie a Medzinárodného menového fondu. Vláda chce do roku 2015 ušetriť 28 miliárd eur. Podľa posledných prieskumov verejnej mienky je proti úspornému balíku takmer 70 až 80 percent Grékov.

Generálny štrajk v Grécku
Foto: SITA/AP
Generálny štrajk v Grécku
Foto: SITA/AP
Generálny štrajk v Grécku
Foto: SITA/AP
Generálny štrajk v Grécku
Foto: SITA/AP
Generálny štrajk v Grécku
Foto: SITA/AP

Dostanú druhý úver

Lídri Európskej únie minulý týždeň oficiálne odsúhlasili druhý úverový program pre Grécko, ktorý má pomôcť odvrátiť bankrot krajiny. Grécky premiér Georgíos Papandréou prisľúbil, že Grécko uskutoční radikálne ekonomické reformy a nový grécky minister financií sa už predtým dohodol s misiou EÚ a Medzinárodného menového fondu (MMF) na mimoriadnom zvýšení daní a zoškrtaní výdavkov s cieľom znížiť schodok rozpočtu.

Grécko potrebuje do polovice júla od EÚ a MMF 12 mld. eur, aby sa vyhlo platobnej neschopnosti, ktorá by mohla vyvolať vlnu nákazy po eurozóne a spôsobiť šok svetovej ekonomike. Grécko získalo v máji 2010 od EÚ a MMF úver v sume 110 mld. eur a v súčasnosti potrebuje prostriedky podobného rozsahu, aby bolo schopné splniť si do konca roku 2014 svoje finančné záväzky.

„Grécko je zaviazané pokračovať vo veľmi dôležitom programe kľúčových zmien, ktoré oživia našu ekonomiku ,“ povedal Papandréou.

Grécke protesty často končia násilnosťami

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Geórgios PapandréouHerman Van RompuyNicolas Sarkozy