Varoufakis nechce Grexit, riešením je len reštrukturalizácia

Yanis Varoufakis
Grécky minister financií Yanis Varoufakis. Foto: Ilustračné, SITA/AP

BERLÍN 15. júna (WEBNOVINY) – Grécky minister financií Yanis Varoufakis by nepripustil Grexit (odchod Grécka z eurozóny), lebo by to nebolo rozumné riešenie gréckej dlhovej krízy, povedal pre pondelňajšie vydanie nemeckého denníka Bild. Reštrukturalizácia dlhu je jedinou cestou vpred, dodal Varoufakis.

„Vylučujem Grexit ako rozumné riešenie, ale nikto nemôže vylúčiť všetko. Nemôžem vylúčiť, že kométa narazí do Zeme,“ povedal grécky minister financií. Jediným spôsobom, aby sa Grécko dohodlo a vyplatilo svoj dlh je jeho reštrukturalizácia a účasť nemeckej kancelárky Angely Merkelovej na rokovaniach.

„Verím, že je možné, aby sme sa rýchlo dohodli,“ povedal Varoufakis. „Neexistuje cesta naokolo, musíme začať od začiatku, na novej strane. Reštrukturalizácia dlhu je jediný spôsob, ako môžeme zaručiť a zároveň si dovoliť splatiť tak veľký dlh,“ povedal a dodal, že by okamžite súhlasil s dohodou, ak by zahŕňala reštrukturalizáciu dlhu.

Rokovania v snahe pohnúť sa z mŕtveho bodu medzi Gréckom a jeho veriteľmi v nedeľu zlyhali. Veritelia sú podľa agentúry Reuters frustrovaní, keďže Atény sú bližšie k bankrotu, ktorý ohrozuje ich budúcnosť v eurozóne.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Yanis Varoufakis