Väznení katalánski separatisti ukončili protestnú hladovku, podľa nich už splnila svoj cieľ

Katalánsko, separatisti
Väznení bývalí katalánski separatistickí lídri, zľava: Jordi Sanchéz, Oriol Junqueras, Jordi Turull, Joaquim Forn, Jordi Cuixart, Josep Rull a Raul Romeva. Foto: archívne, SITA/AP

BARCELONA 20. decembra (WebNoviny.sk) – Štyria bývalí katalánski separatistickí lídri ukončili po viac než dvoch týždňoch protestnú hladovku. Podľa ich názoru už totiž splnila svoj cieľ, informovala v ich mene hovorkyňa politikov Pilar Calvová.

Ako povedala, protest upriamil pozornosť na ich situáciu a urýchlil spracovanie ich žiadostí o odvolanie v Španielsku, čo im umožnilo odvolať sa ďalej na Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP).

Regionálni separatistickí politici Jordi Sanchéz a Jordi Turull začali držať hladovku 1. decembra. O dva dni neskôr sa k nim pridal aj bývalý katalánsky minister infraštruktúry Josep Rull a exminister vnútra Joaquim Forn.

Štyria obžalovaní protestovali proti podľa nich nespravodlivému zaobchádzaniu zo strany španielskych súdov. Tvrdili, že španielsky ústavný súd blokuje ich odvolania proti väzbe už viac než rok. Súd uviedol, že v ich prípade postupoval bežným spôsobom.

Madrid drží viacerých katalánskych separatistov vo väzbe pre možné riziko ďalšieho vyvíjania snáh o osamostatnenie Katalánska a tiež pre riziko úteku zo Španielska.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jordi Turull