Väzobné stíhanie Mariána K. je podľa SaS pre spravodlivosť svetielkom na konci tunela

Marián Kočner
Podnikateľ Marián Kočner. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

BRATISLAVA 29. júna (WebNoviny.sk) – Liberáli z opozičnej parlamentnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) vítajú rozhodnutie Najvyššieho súdu SR (NS SR) o väzobnom stíhaní podnikateľa Mariana K. Poslanec Národnej rady SR Jozef Rajtár dokonca označil rozhodnutie, ako „svetielko na konci tunela“ v rámci spravodlivosti na Slovensku.

Dôvod, pre ktorý vo štvrtok Najvyšší súd SR uvalil na Mariána K. väzbu, je podľa predsedu senátu ten, že u neho existuje podozrenie na páchanie „vysokosofistikovanej trestnej činnosti“ v dlhom časovom horizonte.

Nevykonali domovú prehliadku

Naopak, hrozbu, že bude ovplyvňovať vyšetrovanie, napríklad aj prostredníctvom zatajovania, kde sa nachádzajú miliónové zmenky, ktoré sú predmetom vyšetrovania, súd ako väzobný dôvod neuznal. Súd v odôvodnení rozhodnutia kritizoval postup orgánov činných v trestnom konaní.

Prokurátor Ján Šanta v tejto súvislosti pre médiá uviedol, že domová prehliadka v dome podnikateľa vykonaná nebola, pretože sa vie, že zmenky sa tam nenachádzajú. Liberáli ďalej vo svojom stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla ich hovorkyňa Katarína Svrčeková, uvádzajú, že teraz musí polícia dôkladne preveriť aj ostatné kauzy podnikateľa Mariána K.

„Vítame rozhodnutie Najvyššieho súdu SR, ktorý v prípade Mariana K. zmenil rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu, a ‚náš človek‘ ide do väzby. Podal som niekoľko trestných oznámení, v ktorých som navrhoval väzbu. Prokuratúra ich prijala a začalo sa trestné stíhanie,“ uviedol poslanec Rajtár.

Rozhodnutie súdu právoplatné

Sudca pre prípravné konanie na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici nevzal v sobotu 23. júna do väzby obvineného Mariána K. ani Pavla R. a prepustil ich na slobodu.

Sudca síce konštatoval existenciu dôvodného podozrenia z páchania trestnej činnosti obvinenými, ale nezistil žiadne konkrétne skutočnosti odôvodňujúce kolúznu (navrhovanú pre Mariána K), ako aj preventívnu (pre oboch) väzbu. Obaja muži čelia obvineniu z trestného činu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov v jednočinnom súbehu so zločinom marenia spravodlivosti formou spolupáchateľstva.

„Teraz je veľmi dôležité, aby sa všetky kauzy Mariana K. dôkladne a spravodlivo vyšetrili a aby naša justícia ukázala, že si dokáže poradiť aj s ‚veľkými zvieratami‘. My budeme aktívne pomáhať, podporovať všetkých čestných vyšetrovateľov, prokurátorov a sudcov. Veríme, že tento prípad bude dotiahnutý do úspešného konca a páchateľ riadne odsúdený,“ doplnil Rajtár.

Podnikateľ Marián K. ide do väzby, zatiaľ čo exriaditeľ TV Markíza Pavol R. ostáva na slobode. Rozhodol o tom dnes na verejnom zasadnutí Najvyšší súd SR, keď čiastočne vyhovel sťažnosti prokurátora proti sobotňajšiemu verdiktu Špecializovaného trestného súdu. Rozhodnutie NS SR je právoplatné.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef RajtárKatarína SvrčekováMarián Kočner
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SRSaS Sloboda a SolidaritaŠpecializovaný trestný súd SR