Aktualizované: Najvyšší súd rozhodol, Marián K. ide do väzby a Pavol R. ostáva na slobode

Kočner, Rusko
Sprava: exriaditeľ televízie Markíza Pavol Rusko a podnikateľ Marián Kočner. Foto: koláž WBN
  • aktualizované 28. júna, 17:10

BRATISLAVA 28. júna (WebNoviny.sk) – Podnikateľ Marián K. ide do väzby, zatiaľ čo exriaditeľ TV Markíza Pavol R ostáva na slobode.

Rozhodol o tom vo štvrtok na verejnom zasadnutí Najvyšší súd SR, keď čiastočne vyhovel sťažnosti prokurátora proti sobotňajšiemu verdiktu Špecializovaného trestného súdu. Rozhodnutie NS SR je právoplatné.

Dôvod pre ktorý najvyšší súd uvalil na Mariána K. väzbu je podľa predsedu senátu ten, že u neho existuje podozrenie na páchanie „vysokosofistikovanej trestnej činnosti“ v dlhom časovom horizonte.

Naopak, hrozbu že bude ovplyvňovať vyšetrovanie, napríklad aj prostredníctvom zatajovania, kde sa nachádzajú miliónové zmenky, súd ako väzobný dôvod neuznal. Súd v odôvodnení rozhodnutia kritizoval postup orgánov činných v trestnom konaní.

Prokurátor Ján Šanta v tejto súvislosti pre médiá uviedol, že domová prehliadka v dome podnikateľa vykonaná nebola, pretože sa vie, že zmenky sa tam nenachádzajú. „Máme alternatívy, ktoré využijeme pre znalecké dokazovanie,“ uviedol

Obava z pokračovania v trestnej činnosti

Sudca pre prípravné konanie na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici nevzal v sobotu do väzby obvineného Mariána K. ani Pavla R. a prepustil ich na slobodu. Sudca konštatoval existenciu dôvodného podozrenia z páchania trestnej činnosti obvinenými, ale nezistil žiadne konkrétne skutočnosti odôvodňujúce kolúznu (navrhovanú pre Mariána K), ako aj preventívnu (pre oboch) väzbu.

Obaja muži čelia obvineniu z trestného činu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov v jednočinnom súbehu so zločinom marenia spravodlivosti formou spolupáchateľstva.

Podľa prokuratúry dôvodom na väzbu bola obava, že na slobode by pokračovali v trestnej činnosti a jeden z nich (Marián K. pozn SITA) už teraz marí objasňovanie skutočností závažných pre trestné stíhanie. Prokurátor proti rozhodnutiu prvostupňového súdu podal sťažnosť.

Stupňujúca gradácia

Ako vo štvrtok uviedol prokurátor na verejnom zasadnutí, ekonomická trestná činnosť oboch obvinených má „stupňujúcu sa gradáciu“. Proti Mariánovi K. sú podľa prokurátora vedené spolu štyri trestné stíhania, okrem aktuálnej veci je stíhaný za trestné činy neodvedenia dane a porušovania povinností pri správe cudzieho majetku.

Voči Pavlovi R. sa vedú tri trestné stíhania, okrem aktuálnej veci pre prípravu vraždy a tiež subvenčný podvod (kauza Maják nádeje, pozn. SITA). Obhajoba rovnako ako pred Špecializovaným trestným súdom argumentovala, že dôvody väzby u obvinených nevidí.

Prípad sa týka súdnych sporov o vyplatenie miliónových zmeniek, ktoré požaduje spoločnosť Správa a inkaso zmeniek podnikateľa Mariána K. Žalovaným v prvom rade je exriaditeľ TV Markíza Pavol R. a v druhom rade spoločnosť Markíza Slovakia. Rusko pred súdom začiatkom februára priznal podpis štyroch zmeniek s tým, že ak by zmenky nepodpísal v roku 2000, „nebola by TV Markíza“.

Spochybňujú pravosť zmeniek

Markíza od začiatku spochybňuje pravosť zmeniek, špeciálne to, či boli podpísané v roku 2000. Markíza v tomto prípade podala aj trestné oznámenie. Spoločnosť zároveň požiadala Finančné riaditeľstvo SR o preverenie, či si spoločnosti spojené s Mariánom K. riadne splnili daňové povinnosti.

Dôvodom podľa spoločnosti je, že spoločnosť Správa a inkaso zmeniek s.r.o., ktorá sa na súde domáha vyplatenia zmeniek, ako aj ich predchádzajúci vlastníci, spoločnosti INKASNÝ SERVIS a.s. a Midas Investments Ltd., neviedli zmenky riadne v účtovníctve.

Originály zmeniek podľa medializovaných informácií Marián K. po začatí trestného stíhania vybral zo súdneho trezoru a orgánom činným trestnom konaní ich zatiaľ nevydal. Tvrdí, že ich zaslal na znalecké skúmanie do zahraničia. Podľa prokurátora ide pri zmenkách o snahu získať finančnú čiastku, ktorú „československá kriminalistika doposiaľ nepozná“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marián KočnerPavol Rusko
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SR