Polícia zadržala v kauze zmeniek Mariána K. aj Pavla R., obaja však obvinenia odmietajú

Pavol Rusko, Marián Kočner
Zľava: exriaditeľ televízie Markíza Pavol Rusko a podnikateľ Marián Kočner. Foto: SITA, koláž WBN
  • aktualizované 21. júna, 13:44

BRATISLAVA 21. júna (WebNoviny.sk) – Zadržaný podnikateľ Marián K., ako aj Pavol R., ktorý bol v čase výsluchu ešte na slobode, odmietajú obvinenie vznesené Národnou kriminálnou agentúrou (NAKA).

Oboch vo štvrtok polícia za prítomnosti ich právnych zástupcov vypočula. „Klient sa vyjadril, v krátkosti logicky vysvetlil jednotlivé nepresnosti uznesenia o vznesení obvinenia,“ povedal vo štvrtok novinárom pri odchode z budovy policajného prezídia v Bratislave právny zástupca Mariána K. Martin Pohovej.

Dôvody na väzbu vraj neexistujú

Podľa jeho slov je jeho klient momentálne stále zadržaný, nevedel však povedať, či bude podaný návrh na vzatie do väzby. Dôvody na väzbu pre jeho klienta však podľa neho neexistujú. „Klient je v poriadku, znáša to v pohode,“ povedal.

„Klient poprel vinu. Problém nastal, keď sme oprávnene žiadali doplnenie informácií, ktoré z uznesenia (o obvinení, pozn. SITA) neboli zrejmé. Vyšetrovateľ odmietol tieto špecifikovať a my sme podali opravný prostriedok,“ povedal obhajca Pavla R. Marek Para. Uznesenie podľa neho nebolo vyhotovené v takej kvalite, aby bolo vyhodnotené v celom rozsahu a aby sa mohol objektívne vyjadriť.

Oznámenia sú podľa televízie závažné

Polícia medzitým na sociálnej sieti informovala, že obom obvineným navrhuje väzbu. Zároveň potvrdila zadržanie Pavla R. Podľa polície čelia obaja obvineniu z trestného činu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov v jednočinnom súbehu so zločinom marenia spravodlivosti formou spolupáchateľstva. Obvinenie vzniesla Národná jednotka finančnej polície. „O ďalšom postupe rozhodne prokurátor,“ konštatuje polícia.

Podľa mediálneho zástupcu TV Markíza Petra Papanka konanie polície potvrdzuje, že podozrenia, ktoré spoločnosť opísala v trestnom oznámení voči Mariánovi K. a Pavlovi R., sú závažné.

„Pravosť zmeniek spochybňujeme od začiatku sporu. Okresnému súdu sme predložili dôkazy zdôvodňujúce podozrenie z falšovania zmeniek na základe objektívne overiteľných skutočností. Sporné zmenky neboli nikdy zaznamenané v účtovníctve Markízy, ani v účtovníctve spoločností, ktoré údajne zmenky vlastnili predtým, ako došlo k uplatneniu podvodných nárokov. Tvrdíme, že celý tento príbeh z dielne Mariána K. je vymyslený, zmenky neboli vytvorené v roku 2000, ale neskôr, teda v čase, keď Pavol R. už nebol štatutárom TV Markíza,“ zdôraznil.

Dobrovoľne vypovedal na polícii

Bývalý riaditeľ televízie Markíza Pavol Rusko vo štvrtok vypovedal na policajnom prezídiu v súvislosti so zadržaním Mariána K.

„Prišli sme dobrovoľne na výsluch, ktorý sme si v stredu dohodli, kategoricky odmietnuť vinu a uviesť veci na pravú mieru,“ povedal novinárom Rusko. Už v stredu, po tom, čo polícia zadržala Mariána K. pre zmenky a daňové trestné činy, Rusko avizoval, že nebude vypovedať inak, ako vypovedal na súde.

Na prezídiu je aj právnik Mariána K. Martin Pohovej. Ten potvrdil, že si v stredu prebrali uznesenie o vznesení obvinenia, voči uzneseniu podali sťažnosť. „Klient popiera spáchanie skutku,“ dodal Pohovej.

Zmenky a daňové trestné činy

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zatkla podnikateľa M. K. V stredu Polícia SR na svojom facebookovom profile potvrdila, že na základe vydaného pokynu dozorovým prokurátorom bola policajtmi NAKA zadržaná osoba M.K.

O zatknutí Mariána K. ako prvý informoval portál Denníka N, dôvod sú zmenky a daňové trestné činy. Ako sa píše v článku, NAKA podnikateľa zatkla na základe príkazu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry. Ako píše denník, podnikateľ, ktorý bol roky beztrestný napriek viacerým vážnym podozreniam, je podozrivý z falšovania zmeniek voči televízii Markíza. Denníku N to potvrdil zdroj z prostredia polície aj prokuratúry.

Marián K. je obvinený v prípade Gamatex, aj v prípade vratiek DPH v súvislosti s prevodmi nehnuteľností na Donovaloch. Nedávno polícia začala stíhanie vo veci aj pre zmenky. O Mariánovi K. písal zavraždený novinár Ján Kuciak. Podnikateľ sa mu vyhrážal, že o ňom a o jeho rodine bude zisťovať informácie, ale polícia to nevyhodnotila ako trestný čin, dodáva sa v správe.

Súdny spor s Televíziou Markíza

V súčasnosti sa vedie súdny spor o vyplatenie zmenky v hodnote viac ako 26 miliónov eur. Jej vyplatenia sa domáha spoločnosť Mariána K. Správa a inkaso zmeniek. Žalovaným v prvom rade je exriaditeľ TV Markíza Pavol Rusko a v druhom rade spoločnosť Markíza Slovakia. Rusko pred súdom začiatkom februára priznal podpis štyroch zmeniek s tým, že ak by zmenky nepodpísal v roku 2000, „nebola by TV Markíza“.

Markíza od začiatku spochybňuje pravosť zmeniek, špeciálne to, či boli podpísané v roku 2000. Markíza v tomto prípade podala trestné oznámenie, pričom polícia už začala trestné stíhanie pre trestný čin falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a trestný čin marenia spravodlivosti formou spolupáchateľstva.

Markíza minulý týždeň požiadala Finančné riaditeľstvo SR o preverenie, či si spoločnosti spojené s Mariánom K. riadne splnili daňové povinnosti. Dôvodom podľa spoločnosti je, že spoločnosť Správa a inkaso zmeniek s.r.o., ktorá sa na súde domáha vyplatenia zmeniek, ako aj ich predchádzajúci vlastníci, spoločnosti INKASNÝ SERVIS a.s. a Midas Investments Ltd. neviedli zmenky riadne v účtovníctve.

Súd v prípade zmeniek, ktorých vyplatenie požaduje Marián K. a splatné mali byť po 15 rokoch od podpisu, pojednáva tri samostatné spory. Pojednávanie o zmenke v hodnote osem miliónov eur súd neprávoplatne rozhodol v prospech Mariána K. V prípade ďalšej zmenky v hodnote osem miliónov eur ešte nebolo pojednávanie vytýčené. V prípade štvrtej údajne podpísanej zmenky žalobca neuhradil súdny poplatok.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marián KočnerPavol Rusko
Firmy a inštitúcie PZ Policajný zbor SR