Veci muža, ktorý prežil Titanic, vystavujú v Oponiciach

Príbeh Titanicu ožije v Oponiciach
Vystavené exponáty - osobné veci pasažiera Titanicu, amerického miliardára Thomasa Cardezu v historickej knižnici Apponyiovského rodu v Kaštieli Oponice. Thomas Cardeza udržiaval priateľské vzťahy s grófom Henrichom Apponyim a istý čas pôsobil v Kaštieli Oponice. Oponice, 10. apríl 2012. Foto: SITA/Martin Havran

OPONICE 11. apríla (WEBNOVINY) – Príbeh potopenia slávneho Titanicu znova ožíva v kaštieli v Oponiciach.

Pre verejnosť tu od stredy vystavia osobné veci pasažiera Titanicu, ktorý v kaštieli istý čas prebýval.

Ide o amerického miliardára Thomasa Cardezu, ktorý bol blízkym priateľom tunajšieho grófa Henricha Apponyiho.

Na plavbu zaoceánskym parníkom sa vydal práve z Oponíc v okrese Topoľčany, keď sa vracal do rodnej Ameriky.

Ako pasažier prvej triedy stroskotanie lode spolu so svojou matkou prežil. Našiel miesto v záchrannom člne, v ktorom bolo spolu s ním 40 osôb napriek tomu, že miesto tu bolo až pre 65 ľudí. Krátko po tretej hodine nadránom 15. apríla 1912 ich vytiahla na svoju palubu loď Carpatia.

V Apponyiovskej knižnici v kaštieli v Oponiciach môžu návštevníci vidieť napríklad Cardezove kufre, s ktorými cestoval po svete. Je tu tiež termoska, z ktorej pil čaj počas poľovačiek v Oponiciach, jeho okuliare či písací stroj aj s listom, ktorý písal grófovi Apponyimu.

Obrazom: Príbeh z Titanicu ožíva v Oponiciach

Miliardár zachránil z Titanicu aj psa

Nechýbajú dobové príbory s čínskym porcelánom či karty s jedálnym menu, ktoré v kaštieli za Cardezovej éry podávali. Americký miliardár, ktorý zbohatol na oceli, uhlí a rope, si potrpel najmä na jahňacinu, zeleninové polievky a zmrzlinové poháre, povedal správca Apponyiovskej knižnice Peter Králik.

Príbeh Titanicu ožije v Oponiciach
Foto: SITA/Martin Havran

Cardeza zachránil z potápajúceho sa Titanicu aj svojho psa. „Bol to pekinský izbový psík, ktorého Cardezovci stihli zobrať z kajuty. Do záchranného člna číslo tri nastúpil Cardeza spolu s matkou a dvoma členmi ich služobníctva,“ hovorí Králik.

Rodinné šperky Cardezovcov skončili na dne oceánu. Od poisťovne za ne inkasovali 17 miliónov amerických dolárov, čo bola najvyššia dovtedy vyplatená suma v histórii amerického poisťovníctva.

Značnú časť z tejto sumy stál veľký modrý diamant. Ten pravdepodobne poslúžil ako predloha k šperku Srdce oceánu, ktorý mala zavesený na krku Kate Winslet v oscarovom filme Titanic (1997) Jamesa Camerona.

„Voči Cardezovcom sa v Amerike zdvihla vlna odporu za to, že si pri tragédii, pri ktorej zomrelo 1 517 ľudí, zachraňovali svojho psieho miláčika a dávali sa odškodňovať za šperky. Americkej verejnosti sa to zdalo veľmi neetické,“ povedal Králik.

Cardeza sa do Oponíc vrátil, aby o Titanicu rozprával

V roku 1913 sa Cardeza do Oponíc vrátil, zachytávajú ho tu dobové fotografie. Svojmu priateľovi Henrichovi Apponyimu rozprával o dramatických okamihoch, ktoré zažil na Titanicu. Jeho spomienky zachytávajú listy, ďalšie informácie Králik získal od služobníctva Apponyiovcov a ich potomkov.

Príbeh Titanicu ožije v Oponiciach
Foto: SITA/Martin Havran

„Dozvedel som sa o určitých extravaganciách, ktoré si sem Cardeza z Ameriky doniesol. Po parku v Oponiciach aj vo svojom sídle v Kovarciach sa v roku 1913 preháňal na kolieskových korčuliach, ľudia to tu v živote nevideli,“ rozpráva Králik.

Ruka v ruke sa tu prechádzal aj so skroteným šimpanzom. Cardezu a grófa Apponyiho po dva večery v Oponickom kaštieli zabávala slávna afroamerická herečka, speváčka a tanečnica Josephine Baker, ktorá bola múzou Ernesta Hemingwaya, Pabla Picassa či Christiana Diora. Spievala im a tancovala na biliardovom stole, ktorý dnes stojí v zrekonštruovanej Apponyiovskej knižnici.

Cardezovci navštevovali Oponice až do smrti Henricha Apponyiho v roku 1935. Thomas Cardeza zomrel v roku 1954 ako 89-ročný. Keďže bol bezdetný, v závete venoval nadácii svojej manželky Charlotty Cardezovej viac ako päť miliónov dolárov, čo je zhruba 125 miliónov dnešných dolárov. Nadácia funguje dodnes vo Philadelphii a zaoberá sa výskumom chorôb krvi ako je leukémia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kate Winslet