Veliteľ ozbrojeného krídla Hamásu je mŕtvy, zabil ho Izrael

Izrael
Vodca ozbrojencov z hamásu Ahmed al-Džabarí zomrel vo svojom aute. Foto: SITA/AP

GAZA 14. novembra (WEBNOVINY) – Veliteľ ozbrojeného krídla palestínskeho hnutia Hamás Ahmed al-Džabarí zahynul v stredu pri izraelskom leteckom útoku v meste Gaza.

Jeho ochrankár utrpel pri zásahu auta, v ktorom sa viezli, zranenia. Al-Džabarího smrť už hnutie Hamás potvrdilo. Izraelská armáda tiež uviedla, že cieľom jej leteckého útoku bol veliteľ vojenského krídla Hamásu al-Džabarí, ktorý bol „priamo zodpovedný za viaceré útoky na Izrael„.

Al-Džabarí bol na čele izraelského zoznamu nahľadanejších osôb. Hovorca armády Avital Leibovich uviedol, že nálet bol začiatkom operácie proti ozbrojeným skupinám operujúcim v Pásme Gazy, ktoré ostreľujú izraelské územie.

Al-Džabarího smrť okamžite vyvolala v Gaze masové protesty a tisíce ľudí sa v mešitách zúčastňujú na smútočných modlitbách. Ozbrojené krídlo Hamásu, Brigády Izzidín al-Kasám už pohrozili odplatou.

Izrael otvoril brány do pekla,“ uviedla skupina vo vyhlásení. Jej bojovníci budú podľa vyhlásenia pokračovať v „ceste odporu„.

Británia po smrti veliteľa ozbrojeného krídla Hamásu Ahmeda al-Džabarího v Gaze vyzvala na zdržanlivosť, pretože ďalšie násilie nie je v nikoho záujme.

„Británia opakovane vyzýva všetky strany, aby konali zdržanlivo s cieľom zabrániť nebezpečnej eskalácii, ktorá nebude v nikoho záujme,“ uviedlo v stanovisku britské ministerstvo zahraničia na Twitteri.

Britský minister zahraničia William Hague varoval v utorok na stretnutí predstaviteľov EÚ a Ligy arabských štátov v Káhire pred „nebezpečenstvom vkročenia do vážnej krizy“, ak sa nedosiahne pokrok v zabrzdenom mierovom procese na Blízkom východe

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe William Hague
Firmy a inštitúcie Hamás