Veľké zmeny vnímajú podnikatelia pozitívne, opatrenia na zlepšenie prostredia by však mali byť systémové

firma, podnikatelia, biznis
Foto: ilustračné, Getty Images

Podnikateľské prostredie na Slovensku potrebuje systémové zmeny. V reakcii na vládou schválený balíček opatrení na pomoc podnikateľom to pre agentúru SITA uviedol výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Peter Serina.

„Materiál považujem za krok správnym smerom a rozhodne rázny krok. Nemalo by ale zostať len pri ňom,“ myslí si Serina.

Byrokracia a vymožiteľnosť práva

Top bariéry podnikania sú pritom podľa neho už viac ako desať rokov okrem byrokracie aj tvorba zákonov, rovnosť pred zákonom a vymožiteľnosť práva.

„Verím preto, že tento veľký antibyrokratický balík je len prvým rýchlym krokom, za ktorým budú nasledovať systémové zmeny tvorby právnych predpisov, systematické nastavenie kontrol a tvorby byrokracie, kde sa zmení prístup štátu od „každý podvádza“, na trestáme len tých, čo sa previnia,“ načrtol riaditeľ PAS.

Podnikatelia očakávajú nielen rýchle odstránenie najjednoduchšej byrokracie a zmiernenie absurdít, ktoré sa prijali v minulosti, ale reálne, systematické, hĺbkové a dôsledné reformy riadenia štátu, vzdelávania, tvorby legislatívy, vymožiteľnosti práva, a tým aj podnikateľského prostredia.

Dlho očakávaný zákon

Podnikateľské prostredie na Slovensku čakajú veľké zmeny. Vláda v stredu schválila dlho očakávaný zákon, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti so zlepšovaním podnikateľského prostredia. O zmenách bude parlament rokovať v skrátenom legislatívnom konaní.

„Cieľom je všestranná podpora podnikateľského sektoru pomocou opatrení napomáhajúcich oživeniu ekonomiky v čase nasledujúcom po útlme spôsobenom pandémiou choroby COVID-19,“ konštatuje sa v predkladacej správe.

Návrh zákona obsahuje opatrenia administratívnej povahy, odstraňujú sa ním zbytočné byrokratické ustanovenia v jednotlivých zákonoch, zrušujú sa viaceré povinnosti, odstraňujú prekážky v podnikaní a znižujú náklady pre malých a stredných podnikateľov a živnostníkov. Celkové úspory pre podnikateľov sa odhadujú na 100 mil. eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Serina