Veľký návrat Sidneyho Crosbyho, Slovákom sa však nedarilo

Andrej meszaros
NEW YORK 22. novembra (WEBNOVINY) – Udalosťou pondelkového programu NHL bol návrat kapitána Pittsburghu Sidneyho Crosbyho po desaťmesačnej prestávke, ktorú spôsobil otras mozgu.

Kapitán Penguins sa na víťazstve 5:0 nad New York Islanders podieľal štyrmi bodmi za dva góly a dve asistencie. Na ľade strávil 16 minút, osemkrát vystrelil na bránku a vyhlásili ho za prvú hviezdu zápasu.

Z kvarteta slovenských hokejistov, ktorí v pondelok zasiahli do diania na zámorských klziskách NHL, sa do kanadského bodovania gólom alebo asistenciou nezapísal ani jeden z nich.

Tradične najviac času na ľade (27:22) strávil 34-ročný kapitán Bostonu Zdeno Chára, ktorý sa po súboji s Montrealom na jeho ľade tešil z tesnej výhry 1:0. Jediný gól zápasu strelil Andrew Ference a brankár Tim Thomas s 33 zákrokmi vychytal druhý shutout po sebe.

Boston neprehral už deväť zápasov v sérii a má na dosah vyrovnanie svojej šnúry desiatich víťazstiev z prelomu rokov 2008 a 2009. Bruins naposledy neuspeli 29. októbra. „Hrali sme s veľkou vervou a energiou. Na začiatku to však z našej strany nebolo ideálne. Keď sme však pridali väčšie nasadenie a začali hrať fyzicky, teda to, čo vieme najlepšie, začali sme byť domácim vyrovnaným súperom,“ povedal po stretnutí Zdeno Chára.

K Chárovmu času na ľade sa priblížil aj 26-ročný obranca Philadelphie Andrej Meszároš, ktorý v neúspešnom domácom súboji s Carolinou (2:4) hral 24:32 min. Rodák z Považskej Bystrice za ten čas vystrelil na brankára hostí dve strely a raz zohrieval trestnú lavicu. Na konto mu pribudol jeden mínusový bod. Carolina vyhrala vo Philadelphii prvý raz od 28. novembra 2008. V súbojoch s Flyers ťahajú Hurricanes za kratší koniec, pred pondelkom z 21 stretnutí vyhrali len jediné.

„Táto bilancia nás veľmi ťažila. Chceli sme niečo zmeniť. Nevyšiel nám predchádzajúci zápas v Montreale, druhá tretina bola najhoršia, akú som videl. Sadli sme si, dvadsať hráčov začalo ísť za svojim cieľom, a teraz sa dostavil výsledok,“ povedal tréner Hurricanes Paul Maurice.

O dve minúty menej (16:35) ako Meszároš odohral v drese „panterov“ z Floridy útočník Tomáš Kopecký, ktorý tentoraz vyšiel strelecky naprázdno a zo súboja si odniesol dva mínusové body. Jeho mužstvo stretnutie s „diablami“ z New Jersey začalo veľmi zle, po prvej tretine prehrávalo už 0:3, no v ďalších dvoch tretinách sa mu podarilo skóre tohto merania síl otočiť na 4:3, čo sa Floride podarilo prvý raz v histórii klubu. „Za stavu 3:0 sme prestali hrať. Dostali sme príučku, súper si zaslúži obdiv, lebo sa nevzdal. My máme, čo sme si zaslúžili,“ poznamenal kouč New Jersey Peter DeBoer.

Washington zabránil štvrtej prehre za sebou, proti Phoenixu zlikvidoval dvojgólové manko a napokon vyhral 4:3. V 326. zápase na lavičke Capitals dosiahol tréner Bruce Boudreau 200. víťazstvo. Washington prevzal v novembri 2007 po Glenovi Hanlonovi. „Tých predchádzajúcich 199 víťazstiev by som vymenil za dnešné. Čím ste dlhšie bez víťazstva, tým je to ťažšie. Prišlo to teda v pravý čas,“ poznamenal Boudreau.

Až jedenásť hráčov Dallasu si pripísalo po bode pri víťazstve nad Edmontonom 4:1. „Hviezdy“ absolvovali svoj prvý súboj pred zrakmi nového majiteľa klubu Toma Gaglardiho. „Myslím si, že to bol náš najlepší tímový výkon v tejto sezóne,“ rozplýval sa kouč Dallasu Glen Gulutzan. Kapitán tímu Brenden Morrow dosiahol v 769. zápase svoj päťstý bod v NHL (229+271).

Výsledky pondelkových stretnutí zámorskej hokejovej NHL:

Philadelphia – Carolina 2:4 (0:2, 2:2, 0:0)

Góly: 22. Van Riemsdyk, 33. Read (Van Riemsdyk, Timonen) – 14. Ponikarovskij (LaRose, J. Jokinen), 20. Skinner (T. Ruutu, Harrison), 24. LaRose (T. Kaberle, Ponikarovskij), 39. Ponikarovskij (Larose, J. Jokinen)

Pittsburgh – New York Islanders 5:0 (2:0, 2:0, 1:0)

Góly: 6. Crosby (Dupuis, Engelland), 17. Orpik (Crosby, Dupuis), 24. Malkin (Letang, Crosby), 26. S. Sullivan (Malkin, J. Neal), 43. Crosby (Dupuis, Zb. Michálek)

Washington – Phoenix 4:3 (0:1, 2:1, 2:1)

Góly: 29. Carlson, 32. Eakin (Schultz), 42. Nicklas Bäckström (J. Ward, Ovečkin), 48. Laich (Nicklas Bäckström) – 5. R. Vrbata, 28. Korpikoski, 52. Korpikoski (Ray Whitney, B. Gordon)

Columbus – Calgary 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)

Góly: 4. J. Carter (Prospal, Nikitin), 7. Vermette (Dorsett, Ťutin), 26. J. Carter (Prospal, Wisniewski), 59. R. Nash (Prospal) – 30. Giordano (Tanguay, R. Bourque)

Montreal – Boston 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)

Gól: 16. A. Ference (Peverley, Kelly)

Florida – New Jersey 4:3 (0:3, 2:0, 2:0)

Góly: 26. Versteeg (Weiss, Kulikov), 31. Versteeg (Garrison), 50. Weiss (Garrison, Weaver), 58. Fleischmann (Weiss, Versteeg) – 9. Kovaľčuk (Tallinder, Greene), 10. P. Sýkora (Larsson, A. Greene), 12. Zubrus (Eliáš, Martin Brodeur)

Dallas – Edmonton 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)

Góly: 9. Petersen (Wandell, Nystrom), 29. Ott (Ribeiro, Morrow), 37. Ryder (Grossman, L. Eriksson), 59. Dvořák (Fiddler) – 36. Nugent-Hopkins (Eberle, R. Smyth)