Americký kongres schválil zákaz ťažby ropy pri pobreží

Ťažby ropy sa nezvýši, jej cena porastie
Schôdzka Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) vo Viedni sa skončila bez dohody o zvýšení ťažobných kvót po tom, ako sa Saudskej Arábii nepodarilo presvedčiť ostatných členov kartelu, aby sa produkcia zväčšila. Trhy počítali so zvýšením ťažby. Keďže sa túto dohodu nepodarilo dosiahnuť, je pravdepodobné, že v najbližších dňoch sa cena ropy opäť prudko zvýši. Foto: AP Photo/Hasan Jamali

Snemovňa reprezentantov Kongresu USA schválila legislatívu, ktorá natrvalo zakazuje ťažbu ropy pri pobreží Atlantického a Tichého oceánu a predlžuje moratórium na ťažbu pri západnom pobreží Floridy. Poslanci z pobrežných štátov za demokratickú aj republikánsku stranu uviedli, že tieto zákony budú chrániť pobrežie USA pred ťažbou, ktorá môže znečistiť vody a viesť k takým katastrofám, ako bol únik ropy z vrtu spoločnosti BP v Mexickom zálive v roku 2010.

Ohrozená energetická bezpečnosť?

Oponenti zákazu ťažby ropy pri pobreží, predovšetkým republikáni, však vyhlásili, že ide o zákony, ktoré podkopávajú domácu energetickú bezpečnosť a obmedzujú tisíce pracovných príležitostí. Zákaz ťažby pri pobreží Atlantického a Tichého oceánu Snemovňa reprezentantov schválila pomerom hlasov 238 k 189 a zákaz produkcie ropy v Mexickom zálive pri Floride pomerom hlasov 248 k 180. Obidva zákony však ešte musí schváliť Senát, v ktorom majú väčšinu republikáni.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom