Benzíny a nafta môžu mierne zlacnieť

Tankovanie
Foto: SITA

Na slovenských čerpacích staniciach sa neočakávajú výrazné zmeny v cenách pohonných látok. „Predpokladáme, že ceny na našich pumpách zostanú nezmenené, respektíve pôjdu mierne nadol,“ uviedla pre agentúru SITA analytička Poštovej banky Lucia Dovalová. Priemerné ceny pohonných látok v minulom týždni (36. týždeň) v porovnaní s predchádzajúcim vzrástli. Ceny pohonných látok tak po štvortýždňovej pauze opäť zamierili nahor.

Tankujeme drahšie ako začiatkom roka

Ako informoval Štatistický úrad SR, cena 95-oktánového benzínu, a taktiež aj 98-oktánového benzínu, sa zvýšila o percento. Motoristi tak mohli natankovať 95-oktánový benzín v priemere za 1,334 eura za liter a 98-oktánový benzín za 1,521 eura za liter. Nafta zdražela o 1,1 % na 1,216 eura za liter. LPG mohli motoristi natankovať za 0,561 eura za liter a CNG za 1,198 eura za kilogram. „V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška však tankujeme benzín lacnejšie zhruba o 7,6 % a za naftu platíme o takmer 6 % menej. V porovnaní s úvodom tohto roka, kedy boli ceny najnižšie, nás ale benzín vychádza zhruba o 8,2 % drahšie a nafta o 3,4 %,“ dodala Dovalová.

Všetko závisí od ropného trhu

Ceny na slovenských pumpách závisia od vývoja na ropnom trhu. Aktuálne sa cena ropy Brent pohybuje v blízkosti hladiny 60 amerických dolárov za barel. „Rastu hodnoty ropy bránia nedoriešené zahranično-obchodné vzťahy USA a Číny, otázniky okolo brexitu, a taktiež rastúca ťažba bridlicovej ropy v Spojených štátoch. Ropu tlačia nadol aj obavy zo spomaľovania čínskej a globálnej ekonomiky, čo môže viesť k ochladeniu dopytu po rope a k vysokému prebytku tejto komodity,“ uviedla Dovalová.

Cena ropy kopíruje aj kroky politikov

V úvode tohto týždňa ceny čierneho zlata mierili nahor. Ropný trh reagoval na slová nového ministra energetiky Saudskej Arábie, ktorý ubezpečil, že krajina bude pokračovať v doterajšej ropnej politike a v ťažobných škrtoch. Počas ďalších dní si však ropa už odpisovala zo svojej hodnoty. Ropný trh nereagoval podľa Dovalovej ani na pokles zásob ropy v Spojených štátoch podľa Amerického ropného inštitútu API. „Negatívne na neho totižto vplýval aktualizovaný výhľad americkej EIA, ktorá revidovala svoju prognózu rastu dopytu po rope smerom nadol, z dôvodu zhoršujúcich sa globálnych hospodárskych podmienok,“ vysvetlila Dovalová. Ruku k dielu pridali podľa nej aj správy o tom, že USA plánujú uvoľniť sankcie voči Iránu, čo by viedlo k vyššej ponuke iránskej ropy na trhu. „A taktiež aj analýza parížskej agentúry EIA, ktorá hovorí o veľkom prebytku ropy na trhu v budúcom roku, a to kvôli slabšej globálnej spotrebe,“ konštatovala Dovalová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lucia Dovalová
Firmy a inštitúcie Poštová bankaŠtatistický úrad SR