Benzíny zdražejú, predpokladá analyčika

Benzin
Foto: SITA/Diana Černáková

Na slovenských čerpacích staniciach sa očakáva zdražovanie benzínov. Na základe vývoja cien ropy na svetových trhoch to očakáva analytička. „Od vývoja cien čierneho zlata závisí aj vývoj cien benzínu a nafty na našich čerpacích staniciach. Ceny čierneho zlata v predchádzajúcich troch týždňoch rástli pod vplyvom optimizmu z novej vakcíny na koronavírus. Preto očakávame, že ceny benzínu na našich pumpách sa v nasledujúcom týždni môžu zvýšiť,“ povedala pre agentúru SITA analytička Poštovej banky Jana Glasová.

Stále lacnejšie ako pred rokom

Ceny benzínu na našich pumpách minulý týždeň opäť mierne klesli. K poklesu dochádza už pár týždňov po sebe, ale posledné dva týždne boli tie poklesy len veľmi mierne. Cena 95-oktánového benzínu sa minulý týždeň (46. týždeň) znížila o 0,1 % na úroveň 1,163 eura za liter. Ceny 98-oktánového benzínu sa nezmenili a zostali na úrovni 1,353 eura za liter. Ceny nafty klesli taktiež mierne, o 0,2 %, na hodnotu 0,988 eura za liter.

V porovnaní s úvodom roka, kedy boli ceny pohonných látok najvyššie, je benzín lacnejší o zhruba 11 až 13 % a nafta až o 21 %. Aj v medziročnom porovnaní sú pohonné látky lacnejšie, konkrétne benzín o 10 až 12 % a nafta až o pätinu.

Ceny ropy Brent

Ceny ropy Brent počas tohto týždňa rástli a cena sa vyšplhala až nad úroveň 44 amerických dolárov za barel. Aj týždeň predtým ceny na ropnom trhu vykazovali rast. Smerom nahor ju podľa analytičky potiahli výsledky amerických prezidentských volieb. „Od víťazstva Joe Bidena si trhy sľubujú, že americkej ekonomike bude poskytnutý rozsiahly finančný balík,“ dodala Glasová.

Najvýraznejšie je ale podľa nej smerom nahor ropný trh ťahaný hlavne správami o vysokej účinnosti novej vakcíny na COVID-19, ktorá by sa čoskoro mohla dostať na trh. „To by mohlo znamenať uvoľnenie opatrení, opätovné cestovanie a zvýšený dopyt po rope. Okrem toho, počas tohto týždňa bolo čierne zlato podporené aj vyhláseniami OPEC+, že svoje ťažobné limity nebude uvoľňovať ešte niekoľko mesiacov,“ uzavrela Glasová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana Glasová
Firmy a inštitúcie Poštová banka