Benzíny znova zdražejú, predpokladá analytička

Benzín E10
Benzín E10 Foto: Getty images

Ceny benzínov na slovenských čerpacích staniciach sa znova zvýšia. Predpokladá to analytička Poštovej banky Jana Glasová. „Vývoj ropy bude v ďalších týždňoch závisieť hlavne od toho, ako sa bude vyvíjať druhá vlna koronavírusu, ktorej sa komoditné trhy čoraz viac obávajú. Od vývoja cien čierneho zlata závisí aj vývoj cien benzínu a nafty na našich čerpacích staniciach. Ceny čierneho zlata posledné dva týždne rástli a vyšplhali sa aj nad hladinu 43 amerických dolárov za barel. Preto očakávame, že benzín na našich pumpách môže v tomto týždni znova vzrásť,“ uviedla Glasová.

Stále tankujeme lacnejšie ako vlani

Cena 95-oktánového benzínu sa v 41. tohtoročnom týždni zvýšila o 0,9 % na úroveň 1,175 eura za liter. Ceny 98-oktánového benzínu oproti predchádzajúcemu týždňu vzrástli skoro rovnako o 1 % na úroveň 1,369 eura za liter. Takmer bez zmeny zostali ceny nafty, a to na hodnote 1,003 eura za liter.

V porovnaní s úvodom roka, kedy boli ceny pohonných látok najvyššie, je benzín lacnejší o zhruba 10 až 13 % a nafta až o 20 %. Aj v medziročnom porovnaní sú pohonné látky lacnejšie, konkrétne benzín o 9 až 11 % a nafta o takmer pätinu.

Ropa Brent

Začiatkom 41. týždňa ceny čierneho zlata rástli, a to napriek hurikánu Delta, ktorý ohrozoval produkciu v Mexickom zálive. Firmy totiž včas začali s evakuáciou ropných plošín. Optimisticky na trhy pôsobilo podľa analytičky zotavenie Donalda Trump z koronavírusu a tiež zvýšené šance na schválenie nového stimulačného balíka v americkom Kongrese. „Aktuálne však vyhliadky na schválenie pomoci pre ekonomiku USA opäť ochladli, nakoľko rokovania nie sú také rýchle, ako sa čakalo,“ dodala Glasová.

Ropa Brent počas minulého týždňa (42. týždeň) rástla a dostala sa aj nad hladinu 43 amerických dolárov za barel. Podporuje ju hlavne obmedzovanie produkcie zo strany kartelu OPEC, ktoré kompenzuje pokles dopytu po tejto komodite. Dopomohol k tomu ale aj hurikán Delta, ktorý obmedzil ťažbu v Mexickom zálive. „Vyzerá to tak, že druhá vlna pandémie teda ropný trh zatiaľ príliš silno nezasiahla a netlačí ceny čierneho zlata nadol. Otázkou však zostáva, dokedy tento optimizmus ropnému trhu vydrží,“ konštatovala Glasová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana Glasová
Firmy a inštitúcie Poštová banka