Benzíny zrejme mierne zdražejú, stále však tankujeme lacnejšie ako začiatkom roka

Benzín
Foto: ilustračné, Thinkstock

Slovenskí motoristi by sa mali pripraviť na mierne zvyšovanie cien benzínov. Vývoj cien benzínu a nafty na našich čerpacích staniciach totiž stále závisí od vývoja cien ropy na svetových trhoch. „Vzhľadom na vývoj v predchádzajúcich dvoch týždňoch, kedy ceny ropy viac-menej rástli, očakávame, že benzín na našich pumpách môže v nasledujúcom týždni opäť mierne zdražieť,“ uviedla pre agentúru SITA analytička Poštovej banky Jana Glasová.

Zvýšili sa aj ceny nafty

Ceny benzínu na našich pumpách sa minulý týždeň hýbali oboma smermi. Cena 95-oktánového benzínu sa v 26. tohtoročnom týždni oproti predchádzajúcemu týždňu výraznejšie znížila o 3,5 % a nachádzala sa tak na úrovni 1,090 eura za liter. Opačný vývoj zaznamenal 98-oktánový benzín, ktorého cena vzrástla o 1,5 % na úroveň 1,336 eura za liter. Rástli aj ceny nafty a dosiahli úroveň 1,035 eura za liter. To predstavovalo týždenný nárast o 0,8 %.

V porovnaní s úvodom roka, kedy boli ceny pohonných látok najvyššie, sú benzín aj nafta lacnejšie o zhruba 12 až 19 %. „V posledných týždňoch sme svedkami rastúcich cien benzínu na našich pumpách, čo odráža vývoj na svetovom trhu s ropou. Minulý týždeň bol ale takpovediac “zmiešaný“ a zatiaľ čo ceny benzínu 98 a nafty pokračovali v rastúcom trende, tak benzín 95 zlacňoval,“ dodala Glasová.

Ropa najprv zlacnela, potom zdražela

V priebehu minulého týždňa sa ropný trh hýbal oboma smermi. Ceny Brent-u najprv klesli až k 40-dolárovej hranici, následne ale zamierili opäť nahor. Smerom nadol bola ropa tlačená podľa analytičky správami o raste ropných zásob v USA, čo podporilo obavy z nízkeho dopytu. S blížiacim sa koncom týždňa ale začalo čierne zlato opäť rásť.

V úvode tohto týždňa sa ceny Brent-u hýbali už na dostrel 42-dolárovej hladiny. „Ropa profitovala z neočakávane silného poklesu amerických ropných zásob, čo upokojilo investorov na trhoch, keďže to dáva nádej na rast dopytu po tejto komodite. Okrem toho, povzbudivé správy prišli aj z kartelu OPEC, ktorý plnil v júni svoje produkčné limity až na 107 %, teda nad rámec dohody. Jeho celková ťažba bola dokonca najnižšia od roku 2000,“ konštatovala Glasová. Vo štvrtok bol výrazný pokles ropných zásob v USA potvrdený aj oficiálnymi štatistikami, vďaka čomu ceny Brent-u prekonali hranicu 43 amerických dolárov za barel.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana Glasová
Firmy a inštitúcie Poštová banka