Ceny benzínu by sa mohli udržať pod eurom a 70 centami, analytik sa pozrel aj na cenu nafty

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tankovanie, nafta
Foto: ilustračné, Getty images
Tento článok pre vás načítala AI.

Ceny pohonných látok na slovenských čerpacích staniciach by sa v najbližších dňoch nemali výraznejšie meniť. Predpokladajú to analytici na základe vývoja svetových cien ropy.

Ceny by sa mohli mierne znížiť

Ako uviedol pre agentúru SITA analytik J&T Banky Stanislav Pánis, ceny 95- oktánového benzínu by sa mali udržať naďalej tesne pod 1 eurom a 70 centami a nafty mierne nad 1 eurom a 55 centami.

„Vzhľadom k ostatnému vývoju na ropnom trhu nepredpokladám zásadné zmeny cien palív na Slovensku,“ dodal Pánis.

Analytik 365.bank Tomáš Boháček dokonca predpokladá, že ceny benzínov a nafty na našich pumpách by sa mohli aj mierne znížiť.

„Rast cien palív na domácich čerpacích staniciach by mal podľa nášho názoru nateraz kulminovať. Hoci viditeľnejšie poklesy neočakávame, keďže hlavný dopyt po palivách v období leta je čoraz bližšie, istú korekciu predchádzajúcich nárastov budeme môcť v horizonte nasledujúcich dvoch týždňov predsa len pravdepodobne vidieť,“ povedal pre agentúru SITA Boháček.

Ceny sa na staniciach stabilizovali

Ceny palív na domácich čerpacích staniciach sa v 16. týždni tohto roka podľa údajov Štatistického úradu SR po piatich týždňoch rastu stabilizovali. Natural 95 oktánový benzín sa v priemere predával za 1,694 eura za liter; cena 98-oktánového benzínu stúpla na 1,912 eura za liter.

„Cena nafty sa medzitýždenne rovnako znížila o 1 eurocent a jeden liter sme mohli v priemere natankovať za 1,57 eura za liter,“ doplnil Boháček.

Cena ropy sa v minulom týždni odrazila z najnižších úrovní od konca marca, keď si benchmark Brent polepšil o približne dve percentá a končil mierne nad 89 dolármi pričom zmes WTI narástla o jedno percento a zatvárala tesne nad 84 dolármi.

Hlavný faktor je geopolitická situácia na Blízkom východe

Hlavným faktorom, ktorý vplýval na ceny ropy, bola podľa Pánisa geopolitická situácia na Blízkom východe.

„Redukcia nervozity medzi Izraelom a Iránom bola nahradená vzájomnými útokmi medzi libanonským Hizballáhom a židovským štátom a leteckými útokmi izraelskej armády v Rafahu. Tieto faktory mali na cenu ropy väčšiu váhu ako obavy z toho, že americká centrálna banka bude musieť zrejme ponechať nastavenie menovej politiky dlhšie v súčasných reštriktívnom móde vzhľadom na neuspokojivý disinflačný vývoj, čo by mohlo limitovať tempo ekonomického rastu,“ konštatoval Pánis.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Stanislav PánisTomáš Boháček
Firmy a inštitúcie HizballáhŠtatistický úrad SR