Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ČEZ
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Na firmu podľa jej šéfa stratégií doliehajú nízke ceny elektriny a nejasná legislatíva ohľadne obnoviteľných zdrojov energie. ČEZ
26. 09. 2013 9:20 Aktuality od vEnergetike.skSITA

ČEZ obmedzuje svoje investičné plány

Česká energetická spoločnosť ČEZ plánuje obmedziť budúce investície, keďže ich návratnosť ovplyvňujú klesajúce ceny elektriny a nejasná legislatíva v oblasti obnoviteľných zdrojov energie. V stredu to vyhlásil riaditeľ divízie stratégie ČEZ Pavel Cyrani. „Pri všetkých typoch budúceho rastu v Českej republika alebo v zahraničí sme vo vyčkávacom móde. Konsolidujeme svoje pozície tam, kde to dáva zmysel, a okrem toho veľmi nerastieme. Vo všeobecnosti v najbližších troch až piatich rokoch neočakávame nárast objemu (aktivít) v zahraničí. Z hľadiska dlhodobej stratégie sa chceme sústrediť na Českú republiku a strednú Európu,“ povedal Cyrani na podujatí zorganizovanom agentúrou Reuters.

„Náš priestor na ďalšie investície sa zmenšil, prehodnotili sme preto mnoho z našich plánov,“ dodal manažér, ktorý je zároveň aj členom predstavenstva ČEZ s tým, že opatrný prístup je potrebný na ochranu firmy v súčasných ťažkých trhových podmienkach.

Energetické spoločnosti v Európe sú v súčasnosti pod tlakom nízkeho dopytu po elektrine a klesajúcich veľkoobchodných cien energií, ktoré v uplynulých mesiacoch dosiahli historické dno. ČEZ, ktorý je vo väčšinovom vlastníctve štátu, chce okrem iného podľa Cyraniho zmierniť aj svoje investície do oblasti výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov, a to aj kvôli nevyjasneným legislatívnym otázkam vo viacerých krajinách. Nie je preto podľa neho realistické, že by ČEZ v blízkej budúcnosti dosiahol plánovanú ekologickú kapacitu 3 000 MW. Firma sa však chce aj naďalej sústrediť na multimiliardový projekt rozšírenia jadrovej elektrárne Temelín, v rámci ktorej prebieha najväčší český tender. ČEZ jeho vyhodnotenie však v rámci vyjednávania s vládou o garanciách pre budúce ceny elektriny odložil na koniec budúceho roka alebo na rok 2015.

Česká energetická skupina ČEZ je lídrom na energetickom trhu v strednej a juhovýchodnej Európe a zabezpečuje dodávky energií pre viac než 9 miliónov zákazníkov v 11 krajinách. Spoločnosť od roku 2010 aktívne pôsobí aj na slovenskom trhu s dodávkami energií. Dodávku elektriny a zemného plynu ponúka na všetkým kategóriám odberateľov prostredníctvom spoločnosti ČEZ Slovensko.

Odporúčané články

Blok 1 elektrárne Temelín pracuje naplno ČEZ nemení svoju celoročnú prognózu

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Video: Z obľúbenej pláže v Chorvátsku pre požiar evakuovali tisícky ľudí (aktualizované) Hanby Bratislavy: Schátranú nemocnicu v Starom Meste obnovujú za státisíce eur Čaputová nepôjde na Dúhový Pride ani na pochod Hrdí na rodinu, ale snahy oboch komunít rešpektuje Bol jedným z najväčších konkurentov Sagana v špurtoch, teraz je na Tour de France v inej úlohe Exprezident by mal poberať výhody len z jednej funkcie, podľa OĽaNO je to neférové voči Slovákom

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X