Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Energetika všeobecne súdy úrso legislatíva
Ilustračné foto. Zdroj: pixabay.com
20. 02. 2019 14:02 Aktuality od Poláček & Partners

Čo sa zmenilo v energetickej legislatíve? (január 2019)

V advokátskej kancelárii POLÁČEK & PARTNERS sledujú zmeny v energetickej legislatíve.

V POLÁČEK & PARTNERS si uvedomujeme, že zmeny legislatívy môžu byť pre vaše podnikanie rozhodujúce. Preto sledujeme zmeny za vás a zhrnuli sme tie najdôležitejšie, ktoré nastali v januári 2019.

ČO SA ZMENILO?

PREDPIS ZMENA
Zákon č. 309 / 2009 Z. z. o podpore OZE nie
Zákon č. 250 / 2012 Z. z. o regulácii nie
Zákon č. 251 / 2012 Z. z. o energetike nie
Zákon č. 321 / 2014 Z. z. o energetickej efektívnosti áno
Zákon č. 609 / 2007 Z. z. o spotrebnej dani z elektriny, uhlia a zemného plynu nie
Zákon č. 220 / 2004 Z. z. o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy nie
Vyhláška MHSR č. 599 / 2009 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o podpore OZE nie
Vyhláška MHSR č. 270 / 2012 Z. z. o odbornej spôsobilosti na podnikanie v energetike nie
Vyhláška ÚRSO č. 212 / 2005 Z. z., ktorou sa ustanovuje vzor žiadosti o vydanie povolenia nie
Vyhláška ÚRSO č. 18 / 2017 Z. z., ktorou sa ustanovuje cenová regulácia v elektroenergetike a niektoré podmienky vykonávania regulovaných činností v elektroenergetike nie
Vyhláška ÚRSO č. 490 / 2009 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o podpore OZE nie
Vyhláška ÚRSO č. 24 / 2013 Z. z., ktorou sa ustanovujú pravidlá pre fungovanie vnútorného trhu s elektrinou a plynom nie
Vyhláška ÚRSO č. 236/2016 Z. z. ktorou sa ustanovujú štandardy kvality prenosu elektriny, distribúcie elektriny a dodávky elektriny nie
Vyhláška ÚRSO č. 278/2012 Z. z. ktorou sa ustanovujú štandardy kvality uskladňovania plynu, prepravy plynu, distribúcie plynu a dodávky plynu nie
Vyhláška ÚRSO č. 223/2016 Z. z. ktorou sa ustanovuje cenová regulácia v plynárenstve nie
Vyhláška ÚRSO č. 4/2013 Z. z. ktorou sa ustanovuje spôsob, rozsah a štruktúra poskytovania meraných údajov o spotrebe na odbernom mieste odberateľa plynu a ich uchovávanie nie
Vyhláška ÚRSO č. 3/2013 Z. z. ktorou sa ustanovuje spôsob, rozsah a štruktúra poskytovania meraných údajov o spotrebe na odbernom mieste odberateľa elektriny a ich uchovávanie nie
Vyhláška ÚRSO č. 2/2013 Z. z. ktorou sa ustanovujú postupy a opatrenia týkajúce sa uchovávania údajov, forma a obsah uchovávaných údajov nie
Vyhláška ÚRSO č. 284/2012 Z. z. o pravidlách pre predaj elektriny formou aukcií nie

Novela Zákona o energetickej efektívnosti

Dňa 9.1.2019 bol v Zbierke zákonov Slovenskej republiky vyhlásený zákon č. 4/2019 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 321/2014 Z. z. o energetickej efektívnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „Novela“). Konsolidované znenie novely je dostupné TU.

Novela najmä spresňuje definíciu zmluvy o energetickej efektívnosti pre verejný sektor a podrobnejšie upravuje možnosti využitia garantovanej energetickej služby vo verejnom sektore. Novela však jednoznačne stanovuje, že spôsob financovania zmluvy sa má zabezpečiť tak, aby nedochádzalo k navyšovaniu dlhu verejnej správy.

Novela ďalej podrobnejšie určuje obsahové náležitosti zmluvy o energetickej efektívnosti pre verejný sektor, spôsoby a následky jej ukončenia, a pod.

Na webovom sídle Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky bude tiež zverejnený vzor zmluvy o energetickej efektívnosti pre verejný sektor, a to spolu s metodikou na prípravu a realizáciu garantovanej energetickej služby pre verejný sektor. Novela tiež stanovuje, že ak je zmluva o energetickej efektívnosti pre verejný sektor vypracovaná podľa tohto vzoru a v súlade so zverejnenou metodikou, prezumuje sa, že jej uzatvorenie nemá dôsledky na výšku dlhu verejnej správy.

Novela nadobudla účinnosť dňa 1.2.2019.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Nariadenie vlády SR o výške ročného odvodu na úhradu historického dlhu z dodanej elektriny koncovým odberateľom elektriny

Dňa 18.1.2019 bolo v Zbierke zákonov Slovenskej republiky vyhlásené Nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 21/2019 Z. z., ktorým sa ustanovuje výška ročného odvodu určeného na úhradu historického dlhu z dodanej elektriny koncovým odberateľom elektriny a podrobnosti o spôsobe jeho výberu pre Národný jadrový fond, jeho použití a o spôsobe a lehotách jeho úhrady (ďalej len „Nariadenie“).

Znenie Nariadenia je dostupné TU.

Nariadenie okrem iného stanovuje hodnotu efektívnej sadzby odvodu za príslušný rok na výšku 3,27 eura za megawatthodinu elektriny. Zároveň však upravuje aj režim zliav z platby efektívnej sadzby odvodu, a to pre podniky spadajúce do vybraných odvetví.

Nariadenie nadobudlo účinnosť dňa 1.2.2019.

Nariadenie vlády SR o príspevku do Národného jadrového fondu

Dňa 18.1.2019 bolo v Zbierke zákonov Slovenskej republiky vyhlásené Nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 22/2019 Z. z., ktorým sa ustanovuje výška povinného príspevku a povinnej platby a podrobnosti o spôsobe výberu a platenia povinného príspevku a povinnej platby na účet Národného jadrového fondu.

Nariadenie stanovilo výšku povinného príspevku do jadrového fondu na roky 2019 až 2022. Znenie nariadenia je dostupné TU.

Vyhodnotenie štandardov kvality za rok 2018

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví na svojom webovom sídle pripomína povinnosť vybraných subjektov predkladať vyhodnotenia štandardov kvality za rok 2018. Túto povinnosť sú povinní splniť do konca februára.

Bližšie informácie sú uvedené v tlačovej správe úradu, ktorá je dostupná TU.

Organizátor krátkodobého trhu s elektrinou (OKTE) informuje o cene elektriny na straty na rok 2019

OKTE na svojom webovom sídle zverejnil informáciu ohľadom výšky vyrovnávacej ceny elektriny na zúčtovanie rozdielov pre účely stanovenia ceny na pokrytie strát, ktorá je platná od 1.1.2019. Tá je stanovená na 40,4900 €/MWh.

Oznámenie je k dispozícii TU.

Nezabudnite na overenie identifikácie konečného užívateľa výhod

Podľa Zákona o registri partnerov verejného sektora je oprávnená osoba povinná overiť identifikáciu konečného užívateľa výhod partnera verejného sektora.

Toto overenie je potrebné vykonať do 60 dní od konca kalendárneho roka 2018.

Pamätajte na to, že nesplnenie povinnosti overenia identifikácie môže pre partnera verejného sektora znamenať pozastavenie plnenia zo strany verejného sektora až do momentu, kým uvedená povinnosť nie je splnená, t. j. do momentu, kedy sa dátum oznámenia o overení konečných užívateľov výhod objaví v registri partnerov verejného sektora.

V prípade potreby pre Vás overenie konečného užívateľa výhod vie pripraviť aj naša advokátska kancelária.

Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky informuje o tejto povinnosti TU.

Právne upozornenie

Informácie poskytnuté odberateľovi v rámci monitoringu energetickej legislatívy nie sú zdrojom právne záväzných právnych predpisov, nakoľko právne záväzné znenie právnych predpisov v zmysle právneho poriadku Slovenskej republiky obsahuje iba zbierka zákonov Slovenskej republiky. Informácie poskytnuté odberateľovi majú iba informatívny charakter a nenahrádzajú právnu službu v zmysle zákona č. 586 / 2003 Z. z. o advokácii. Advokátska kancelária POLÁČEK & PARTNERS s. r. o. a nezodpovedajú za úplnosť a presnosť informácií uvedených v monitoringu energetickej legislatívy. V prípade otázok k informáciám poskytnutým odberateľovi, odberateľ môže požiadať advokátsku kanceláriu POLÁČEK & PARTNERS s. r. o. o poskytnutie právnej služby za týmto účelom.

Odporúčané články

Čo sa zmenilo v energetickej legislatíve? (júl 2019) Aktualizované: Štátni kontrolóri sa pozreli na klimatické ciele, hrozí ich nesplnenie

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Šéf najvyššieho súdu musí mať odborné a morálne predpoklady a Harabin to podľa Via Iuris nie je Smer mal uprednostniť sociálny dialóg, zamestnávateľov zaujímajú dopady vyššej minimálnej mzdy Politologička Soňa Szomolányi: Smer-SD bude stále najsilnejší, pretože jadro je neotrasiteľné vo svojej viere vo Fica Obchodná ulica v Bratislave bude bezpečnejšia, primátor Vallo otvoril novú policajnú stanicu Občianske preukazy by mali mať aj deti do 15 rokov, ministerstvo navrhlo dve verzie dokladov Mikroplasty vo vode zrejme nie sú nebezpečné, Svetová zdravotnícka organizácia však žiada výskum Video: Olympiakos má na dosah postup do skupinovej fázy, v Lige majstrov aj triumf Dinama Záhreb

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X