Do elektrickej prenosovej sústavy pôjdu stovky miliónov eur

|
Ilustračné foto SEPS

Elektrické vedenia na Slovensku čakajú miliónové investície. Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS), ktorá prevádzkuje elektrizačnú prepravnú sieť, plánuje v horizonte desiatich rokov investície vo výške 615 miliónov eur. Ako vyplýva z údajov spoločnosti SEPS, ktoré má agentúra SITA k dispozícii, celkovo plánuje prevádzkovateľ prenosovej sústavy počas desiatich rokov realizovať viac ako 150 investičných projektov. Najviac peňazí by si mal vyžiadať investičný projekt výstavby dvakrát 400 kilovoltového vedenia Bystričany – Križovany za vyše 54 miliónov eur.

Najviac na rekonštrukciu vedení a elektrických staníc

Necelá polovica z plánovaných investícií by mala smerovať na výstavbu a rekonštrukciu nových vnútroštátnych elektrických vedení a elektrických staníc. „Budovanie nových vedení už iba na napäťovej úrovni 400 kilovoltov patrí medzi naše zásadné a dlhodobé rozhodnutia. Stále totiž platí, že prenosová sústava na napäťovej úrovni 220 kilovoltov postupne stráca svoj význam,“ uviedla spoločnosť SEPS vo svojom desaťročnom pláne rozvoja.

Na diaľkové riadenie a transformáciu prenosovej a distribučnej sústavy chce firma SEPS vynaložiť do konca roka 2029 viac ako štvrtinu z plánovaných investícií. „Pri prechode z 220 kilovoltových vedení na 400 kilovoltové dochádza k výraznej modernizácii elektrických staníc. Všetky takéto rekonštruované elektrické stanice už budujeme ako moderné, bezobslužné a diaľkovo riadené zariadenia s využitím osvedčených najmodernejších riešení a technológií,“ doplnila SEPS.

Viac ako desatina z celkových investícií by mala smerovať na výstavbu cezhraničných elektrických vedení. „Smerom na zahraničie je našou dlhodobou prioritou výstavby nových 400 kilovoltových prepojení do Maďarska,“ dodala SEPS.

Bezpečnosť a spoľahlivosť na prvom mieste

Všetky investície si štátna firma SEPS (100-percentným vlastníkom je Ministerstvo financií SR – poz. red.) naplánovala preto, aby zabezpečila bezpečný a spoľahlivý prenos elektriny smerom od výrobcu k zákazníkovi. „Musíme dokázať adekvátne reagovať na vývoj v zahraničí ako aj doma tak, aby v každom okamihu bolo zabezpečené bezpečné a spoľahlivé zásobovanie elektrinou. Túto strategickú úlohu je možné v dlhodobom horizonte naplniť len správnymi rozhodnutiami pri rozvoji prenosovej sústavy,“ konštatovala firma SEPS.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SEPS Slovenská elektrizačná prenosová sústava