Do Európy bude prúdiť iba obmedzené množstvo plynu, Rusko podľa Habecka rozohralo politický boj

Nord Stream 2 - natural gas pipeline with gas tap
Foto: ilustračné, ttps://www.gettyimages.com

Nemecký vicekancelár Robert Habeck vo štvrtok vyjadril podozrenie, že Rusko pravdepodobne po plánovanej júlovej údržbe neobnoví dodávky zemného plynu do Európy cez plynovod Nord Stream 1. Tento mesiac Rusko obmedzilo dodávky plynu do Nemecka, Talianska, Rakúska, Česka a na Slovensko.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Rusko znížilo dodávky plynu

Ruský štátny energetický gigant Gazprom uviedol, že dôvodom redukcie toku plynu cez Nord Stream 1 bol technický problém.

Zariadenie, ktoré opravovali v Kanade, tam podľa firmy uviazlo pre západné sankcie v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu. Nemeckí lídri toto vysvetlenie odmietli a redukciu dodávok označili za politický krok.

Vicekancelár Habeck, ktorý je zároveň nemeckým ministrom hospodárstva zodpovedným za energetiku, povedal, že „blokáda“ plynovodu je možná od 11. júla, keď sa má začať jeho pravidelná údržba.

Situácia je napätá

V predošlých rokoch letná údržba viedla k zastaveniu dodávok na približne 10 dní, dodal. „Nebolo by však veľkým prekvapením, ak sa nájde nejaký malý technický detail a potom povedia: ‚Nemôžeme ho opäť uviesť do prevádzky, teraz sme niečo našli počas údržby‘,“ povedal Habeck na fóre, ktoré zorganizoval denník Süddeutsche Zeitung.

„Takže situácia je určite napätá,“ dodal vicekancelár a zdôraznil dôležitosť napĺňania zásobníkov a uvádzania do prevádzky terminálov pre skvapalnený zemný plyn.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Habeck
Firmy a inštitúcie Gazprom