Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn.jpg
Foto: Pixabay.com
27. 06. 2019 10:56 AktualitySvet od vEnergetike.skSITA

Dopyt po plyne ešte vzrastie

Podľa analýzy spoločnosti Coface využívanie plynu v energetike by sa však mohlo v budúcnosti znižovať, nahradiť by ho mohli obnoviteľné zdroje.

Trh so zemným plynom prekvitá a v strednodobom horizonte ešte porastie. Uvádza to v analýze nadnárodná spoločnosť Coface, ktorá pôsobí v poistení pohľadávok firiem a v oblasti manažovania ich kreditného rizika. „Dopyt po zemnom plyne bude aj naďalej rásť, najmä v dôsledku nárastu dopytu v Ázii, predovšetkým v Číne, kde politika „Blue Sky“ stanovuje prísne ciele v oblasti kvality ovzdušia a povinný prechod z uhlia na plyn,“ podotýka v analýze Coface.

Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry zaznamenal zemný plyn od roku 2006 spomedzi všetkých fosílnych palív najvyšší rast spotreby. Plyn je zo strany energetikov uznávaný ako vhodný prostriedok na výrobu energie pre jeho dostatočnosť a nižšie znečistenia ovzdušia v porovnaní s ostatnými fosílnymi palivami. V porovnaní s uhlím napríklad produkuje zemný plyn o 40 % menej oxidu uhličitého, tuhých častíc, oxidu siričitého a oxidov dusíka. Zemný plyn je tak najčastejšie používaným zdrojom energie na doplnenie obnoviteľných zdrojov energie, ako sú solárne panely a veterné elektrárne. „Dôvodom je najmä výpadok dodávok takejto energie, kde práve plyn dokáže byť spoľahlivou zálohou a rýchlym náhradným zdrojom,“ spresňuje Coface.

Zemný plyn je tiež pevnou súčasťou priemyselných procesov, najmä ako surovina pre petrochemické produkty a to cez etánovú cestu. „Zemný plyn a príbuzné kvapaliny predstavujú približne 29 % všetkých fosílnych palív používaných v chemickom priemysle,“ dodala spoločnosť Coface.

Podľa analýzy spoločnosti Coface využívanie plynu v energetike by sa však mohlo v budúcnosti znižovať. „Trh sa rýchlo vyvíja a obnoviteľné zdroje energie sa postupne stávajú populárnymi a ekonomicky životaschopnými alternatívami fosílnych palív,“ konštatuje firma v analýze.

Obnoviteľné energie sú v súčasnosti cenovo dostupnejšie ako iné zdroje energií. Podľa najnovšej analýzy nákladov na energiu medzinárodnej finančnej spoločnosti Lazard je nedotovaná veterná energia už konkurencieschopná s najlacnejšou metódou výroby elektrickej energie zo zemného plynu. „Nemalo by sa tiež zabúdať, že ceny zemného plynu sú veľmi volatilné, čo spôsobuje neistotu v rozhodovacom procese,“ uzavrela firma Coface vo svojej analýze.

Odporúčané články

Cena elektriny na burzách je už vyššia ako koncom vlaňajška Holandsko ukončí ťažbu z groningenského ložiska zemného plynu

Témy

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Video+foto: Sagan špurtoval o triumf v 10. etape Tour de France 2019 a kraľuje bodovacej súťaži Harabin si nechce prevziať cenu Homofób roka na Dúhovom pochode, nepodporí šírenie LGBT agendy Polícia stále zhromažďuje dôkazy v prípade bitky v centre Bratislavy, zrejme padnú ďalšie obvinenia Video+foto: Pelotón v 10. etape Tour de France roztrhal vietor, „zavretý“ Sagan začal špurtovať neskoro Systém Galileo zaznamenal rozsiahle výpadky, smartfóny nebudú mať informácie o čase ani polohe

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X