EIB možno podporí aj inovatívne firmy z oblasti energetiky

Peniaze ceny energií
Ilustračné foto pixabay.com

Európska investičná banka zvažuje podporu slovenských startupov.

Slovenskí startupisti by sa mohli ľahšie dostať k úverom. Európska investičná banka (EIB) má totiž v hľadáčiku niekoľko inovatívnych firiem na Slovensku, ktoré by rada podporila. Banka sa pritom sústredí predovšetkým na firmy, ktoré prešli z fázy skorého startupu do rozvojovej fázy, kde už potrebujú viac financií z rizikového kapitálu.

„Taká investícia je napríklad pre firmu GreenWay, ktorá buduje dobíjacie stanice pre elektromobilitu, kde sme poskytli rizikový úver vo výške 17 miliónov eur. Pracujeme na ďalších projektoch a firmách na Slovensku, ktoré sú lídrami v oblasti inovácií nielen na Slovensku, ale aj v regióne, kde chceme takéto podniky podporiť vo väčšom rozsahu,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA viceprezident EIB Vazil Hudák.

Automobilový priemysel prechádza zmenami

Podporu od investičnej banky by mohli získať aj ďalšie inovatívne firmy z oblasti energetiky. „Slovenská ekonomika je do značnej miery prepojená na výrobu áut a teraz prechádza celý automobilový priemysel veľkým prechodom na elektromobilitu a alternatívne pohonné zdroje. Tu sa tvoria projekty napríklad zamerané na výrobu batérií pre elektromobilitu a batérií pre skladovanie energie, čo je veľmi dôležité hlavne pre ďalší rozvoj obnoviteľných zdrojov energie,“ dodal Hudák.

EIB sleduje na Slovensku v tomto smere napríklad aktivity firmy InoBat. „Potom tu je zaujímavá firma, ktorá sa zaoberá hĺbkovými vrtmi pre využitie geotermálnej energie a na ďalšie industriálne potreby. Je to firma GA Drilling, ktorá je tiež veľmi zaujímavá. Je to nová technológia, nové riešenia. Takže je tu niekoľko hráčov tohto typu na Slovensku, ktorí majú veľmi zaujímavé inovatívne riešenia, kde by EIB mohla byť partnerom,“ uzavrel Hudák.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EIB Európska investičná banka