Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň Mochovce
Pohľad na areál Atómovej elektrárne Mochovce SITA
6. 09. 2018 10:37 Aktuality od vEnergetike.sk/SITA

Elektrárne majú na dostavbu Mochoviec všetky potrebné peniaze

Ako uviedol generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček, projekt dostavby dvoch jadrových mochoveckých blokov je zafinancovaný až do zrealizovania štvrtého bloku.

Projekt dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce je kompletne zafinancovaný. Na rokovaní parlamentného hospodárskeho výboru to potvrdil generálny riaditeľ Slovenských elektrární (SE) Branislav Strýček. „Piatok minulý týždeň (31. augusta – pozn. red.) boli splnené všetky odkladacie podmienky na predĺženie splatnosti úverov do konca roka 2025, čo sa týka komerčných bánk. A takisto poskytnutia 700-miliónového úveru od jedného z akcionárov, spoločnosti Enel. Projekt je tak zafinancovaný kompletne až do zrealizovania štvrtého bloku,“ povedal Strýček.

Majú finančnú rezervu

Rozpočet na dostavbu je v súčasnosti nastavený na 5,4 miliardy eur. Ten by sa už nemal pri súčasných cenách silovej elektriny na veľkoobchodných trhoch navyšovať. „Pri dnešných cenách sme absolútne komfortní. Dokážeme tak zafinancovať dostavbu Mochoviec so súčasným rozpočtom. Máme dokonca rezervu,“ povedal Strýček s tým, že keby padla cena elektrina na trhoch napríklad zo súčasných zhruba 50 eur na 20 eur, museli by si elektrárne brať ďalšie úvery.

Harmonogram chcú dodržať

Šéf slovenského dominantného výrobcu elektriny taktiež potvrdil harmonogram dostavby mochoveckých jadrových blokov. Tretí blok má už za sebou studenú hydroskúšku. V súčasnosti sa už pripravujú elektrárne na horúcu hydroskúšku, pred ňou ešte prebehne malá revízia. Horúca hydroskúška by mala podľa slov Branislava Strýčka začať 21. novembra. „Zavážanie jadrového paliva do tretieho bloku je naplánované koncom februára budúceho roka,“ dodal Strýček. Komerčná prevádzka tretieho bloku by tak mala začať v druhom kvartáli budúceho roka. Štvrtý jadrový blok by mal byť uvedený do prevádzky následne o zruba dvanásť mesiacov.

Opozícia im neverí

Opozičná strana SaS neverí, že sa Slovenským elektrárňam podarí dodržať harmonogram ani rozpočet dostavby Mochoviec. „Reálnym termínom uvedením tretieho bloku Atómovej elektrárne Mochovce do prevádzky je štvrtý mesiac roku 2020,“ povedal po rokovaní parlamentného výboru tímlider strany SaS pre energetiku Karol Galek. Podľa neho svedčí tomu dĺžka termínov na uskutočnenie potrebných prác, ktoré musí staviteľ vykonať pred samotným uvedením bloku do prevádzky. Tretí mochovecký blok tak začne podľa liberálov komerčne vyrábať elektrinu o rok neskôr ako to predpokladajú elektrárne. Predlžovanie dostavby podľa Galeka bude stáť aj za navýšením celkového rozpočtu. „Myslím si, že v prípade tretieho bloku už navyšovanie rozpočtu nepocítime, ale otázne je čo bude so štvrtým blokom, ktorý sa má dostavať o rok neskôr ako tretí blok. Obávam sa, že na tento blok nebude peňazí dosť a o dva roky bude musieť vláda zasadnúť k tomu, aby sa uvoľnili ďalšie prostriedky,“ konštatoval Galek.

Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie oficiálne podpísal kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to s českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport (na dostavbe už nepracuje – pozn. red.), slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice (na dostavbe už nepracuje – pozn. red.) a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009. Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať po ich dokončení inštalovaný výkon po 471 megawattov, čo pokryje asi 13 % z celkovej spotreby elektriny na Slovensku.

Odporúčané články

Vláda súhlasila s navýšením rozpočtu na dostavbu Mochoviec o 270 miliónov eur Previezli vyhorené jadrové palivo z Mochoviec do Bohuníc

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Čo sa v Smere deje, bože môj… (komentár) Kočnerovou Threemou sa zaoberá aj inšpekcia, vyšetruje možné vynášanie informácií policajtmi Video: V Peru našli nástenný reliéf starý tisíce rokov, možno objasní okolnosti zániku civilizácie Zatvorte hranice a prehra so Slovanom trhá srdce, písali grécke média o zápase PAOK Solún Saková nepodporila zvyšovanie platov vojakov, žiada rovnaké podmienky pre políciu aj hasičov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X