Energetici začali pracovať na projekte ACON Smart Grids, zrekonštruovali jedno z najporuchovejších vedení

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektrina elektrická energia vedenie
Ilustračné foto freedigitalphotos.net

Vysoká kvalita dodávok elektrickej energie, ale predovšetkým nižšia poruchovosť sú hlavnou ambíciou cezhraničného projektu ACON Smart Grids, ktorý na slovenskej strane realizuje spoločnosť Západoslovenská distribučná (ZSD). Tá v týchto dňoch dokončila modernizáciu jedného z najporuchovejších vedení v oblasti Trenčín – Drietoma. Digitalizácia takmer osemkilometrového úseku vedenia a jeho umiestnenie do zeme spoločne s výstavbou troch nových inteligentných trafostaníc stála vyše 840-tisíc eur.

Spoločne s českým partnerom

Západoslovenská distribučná získala na projekt inteligentnej sústavy ACON Smart Grids spoločne s českým partnerom E.ON Distribuce európsky grant vo výške 91,2 milióna eur. „V Európe v tomto roku existujú ešte tri podobné smartgridové projekty, ale hodnota nášho česko-slovenského projektu prevyšuje kumulatívnu hodnotu ostatných troch, ktoré robia Chorváti so Slovincami, Taliani s Rakúšanmi a Nemci s Francúzmi. Rozmer nášho projektu je naozaj unikátny a keď prepojíte územie ZSD, ktoré je zahrnuté v projekte, s českou oblasťou, tak vznikne najväčší ucelený smart región v rámci celej Európskej únie,“ zhodnotil význam investičného projektu vedúci úseku regulácie ZSD Tomáš Šipoš.

Najviac investičného potenciálu smeruje do výmeny vzdušného elektrického vedenia, ktoré je kabelážou umiestňované do zeme, modernizácie trafostaníc a ukladania optickej siete pre zber dát. Ako pre agentúru SITA potvrdil Šipoš, najväčšou investíciou za približne 10 miliónov eur bude výstavba novej elektrickej stanice v Borskom Svätom Jure. „Zvýšený zákaznícky komfort pocíti v horizonte nasledujúcich šiestich rokov vyše 190-tisíc zákazníkov v pohraničných okresoch Malacky, Senica, Myjava, Nové Mesto nad Váhom a Trenčín,“ dodal Šipoš.

Najporuchovejšie vedenie na západe

Práve elektrické vedenie v oblasti Trenčín – Drietoma patrilo dlhodobo medzi najporuchovejšie v distribučnej oblasti západného Slovenska, len v tomto roku tu energetici riešili 33 porúch. „Každá porucha pritom mohla naraz ovplyvniť až 2 500 odberateľov. Doteraz si identifikácia a oprava porúch vyžiadala výjazdy montérov do ťažko dostupného terénu, avšak zavedením inteligentných prvkov do siete a vyvedením informácií z nich do riadiaceho centra cez optické trasy sa výrazne zníži počet výpadkov elektriny a zároveň sa zrýchli vyhľadanie miesta poruchy,“ uviedol predseda predstavenstva ZSD Tomáš Turek. Takmer osemkilometrový úsek vedenia v okolí obcí Drietoma a Chocholná – Velčice dokázali energetici zmodernizovať v priebehu troch mesiacov a celková výška investície dosiahla 840-tisíc eur.

Environmentálny aspekt

Modernizácia vedenia má podľa predstaviteľov ZSD aj výrazný environmentálny aspekt. Umiestnením vedenia do zeme sa podstatne zmenší jeho ochranné pásmo. „Ochranné pásmo vzdušného vedenia má okolo 20 metrov, takže takýto úsek by sme mali udržiavať bez porastu. V prípade káblového vedenia v zemi je ochranné pásmo len dvojmetrové. Ďalším výrazným prínosom je, že už nebude dochádzať ku kontaktu vtákov so vzdušným vedením a elektrickými stĺpmi,“ povedal na margo ekologickej hodnoty projektu Turek.

Medzinárodný projekt inteligentnej sústavy ACON Smart Grids je prvým projektom distribučných spoločností v regióne strednej a východnej Európy, ktorý uspel medzi projektmi spoločného záujmu Európskej únie a zároveň dostal historicky najvyšší grant. Jeho význam potvrdzuje júnové stretnutie ministrov hospodárstva Slovenska a Českej republiky s projektovými partnermi, na ktorom podpísali spoločné vyhlásenie pre podporu jeho realizácie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Šipoš
Firmy a inštitúcie ZSD Západoslovenská distribučná