Energetici zo západu sú pripravení, elektrinu dodajú

ZSE
Ilustračná snímka ZSE

Spoločnosť Západoslovenská distribučná (ZSD) je pripravená na to, aby aj v čase mimoriadnych veľkonočných opatrení, zaistila udržateľný prevádzkový režim. „Technickí pracovníci dostali od zamestnávateľa potvrdenie o tom, že práce vykonávajú v rámci celého distribučného územia spoločnosti a sú pripravení poskytnúť zákazníkom v tejto náročnej dobe istotu bezpečnej a neprerušovanej dodávky elektriny,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa ZSD Michaela Dobošová.

Dispečerské riadenie zabezpečené

Západoslovenskí energetici zabezpečili aj dispečerské riadenie, nakoľko dispečeri zodpovedajú za chod distribučnej sústavy, teda riadia jej prevádzku. Západoslovenská distribučná má štandardne dve riadiace centrá s nepretržitou prevádzkou, ktoré sa nachádzajú v Bratislave a Nitre, teraz k nim pribudlo tretie v Trnave. „Pracovníci dispečingu sú izolovaní od ostatných pracovníkov, aby bola zabezpečená ich ochrana pred nákazou v maximálnej možnej miere. Pripravujú sa aj na situáciu, že by sa opatrenia ešte sprísnili, a boli by nútení zostávať na pracovisku nepretržite aj dlhšiu dobu,“ dodala Dobošová.

Distribučná spoločnosť už niekoľko týždňov vykonáva výlučne práce, ktoré sú nevyhnutné na zabezpečenie nepretržitej dodávky elektrickej energie. Plánované odstávky, o ktorých boli občania vopred informovaní, sa až do odvolania rušia, s výnimkou prác na odstránenie havarijného stavu. Ak zákazník dostal informáciu o odstávke a chce si preveriť, či bude naozaj realizovaná, môže si aktuálny stav overiť dva, tri dni pred termínom avizovanej odstávky. „K tomuto opatreniu spoločnosť pristúpila preto, aby neobmedzovala ľudí, ktorí sú doma v dobrovoľnej alebo nedobrovoľnej karanténe, alebo pracujú z domu cez vzdialené prístupy. Zároveň je potrebné mať vytvorené kapacity na zabezpečenie plynulej dodávky elektrickej energie aj v prípade, že by sa situácia zhoršila,“ spresnila Dobošová.

Každodenný krízový štáb

V spoločnosti podľa nej každodenne zasadá krízový štáb, ktorý podrobne monitoruje situáciu. Spolupracuje s políciou na umožnení hladkej dopravy našich pracovníkov na miesta výkonu práce. „Naši kolegovia v teréne musia byť, podobne ako požiarnici či lekári, pripravení zasiahnuť za každých okolností. Aj napriek zložitej situácii v ktorej sa nachádzame, sa našim technikom darí zabezpečovať plynulú distribúciu elektrickej energie a prípadné poruchy sú odstraňované bez zdržania. Sme v súčasnosti pripravení na to, aby sme aj v prípade zhoršenia situácie a vyhlásenia krízového stavu, zaistili udržateľný prevádzkový režim a nepretržitú dodávku elektrickej energie. Pre prípad krízového vývoja sú pripravené redundantné pracoviská, záložné tímy a prostriedky, “ konštatoval predseda predstavenstva ZSD Tomáš Turek.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michaela DobošováTomáš Turek
Firmy a inštitúcie ZSD Západoslovenská distribučná