Európska investičná banka dá štátnym teplárňam stomiliónový úver

Tepláreň
Ilustračné foto SITA

Úver môžu teplárne využiť na vylepšenie svojich ekologických parametrov.

Slovenské teplárne môžu dostať na svoju modernizáciu úver 100 miliónov eur. Európska investičná banka (EIB) úver pre najväčšie štátne teplárne schválila na vylepšenie ekologických parametrov. „Hovoríme o žilinskej teplárni, zvolenskej a košickej. Takže ide o viaceré regionálne teplárne, ktoré musia prispôsobiť svoje technológie novým nárokom aj európskej legislatíve,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA viceprezident EIB Vazil Hudák.

V súčasnosti investičná banka rokuje s teplárňami o konkrétnom využití schváleného úveru. „Teraz prebiehajú negociácie s konkrétnymi príjemcami týchto finančných zdrojov o tom, aby sa už potom podpísali konkrétne financovania na jednotlivých poberateľov,“ konštatoval Hudák.

Štát vlastní šesť najväčších teplární v Bratislave, Žiline, Trnave, Košiciach, Martine a vo Zvolene. Predchádzajúce pravicové vlády ich chceli predať, no pre predčasné voľby sa im to nepodarilo. Súčasné vládne strany Smer-SD a SNS sú jednoznačne proti predaju teplárenských podnikov. Najsilnejšia opozičná parlamentná strana SaS sa netají tým, že ak bude v budúcnosti vo vláde, pristúpi k predaju štátnych teplární.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EIB Európska investičná banka