Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ZSE elektrina elektrická energia vedenie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračné foto. ZSE
29. 04. 2019 10:38 Aktuality od vEnergetike.sk/SITA

Európsky trh s elektrinou sa mení, západoslovenskí energetici sú pripravení

Podľa novej európskej legislatívy by už štát nemal chrániť energeticky chudobných pomocou regulácie cien, ale prostredníctvom svojej sociálnej politiky.

Energetici zo spoločnosti Západoslovenská energetika (ZSE) sú pripravení na nové európske pravidlá na trhu s elektrickou energiou. „My sme pripravení na odbornú diskusiu, ktorá prispeje k následnému zapracovávaniu zmien do slovenského právneho poriadku,“ povedal pre portál vEnergetike.sk člen predstavenstva ZSE Juraj Krajcár.

Západoslovenskí energetici upozorňujú, že prijatá európska smernica o vnútornom trhu s elektrinou okrem iného upravuje pravidlá cenovej regulácie. „Novela explicitne stanovuje, že verejné zásahy do cenotvorby v súvislosti so stanovovaním cien dodávok elektriny musia sledovať všeobecný hospodársky záujem a nepresahovať rámec toho, čo je potrebné na dosiahnutie všeobecného hospodárskeho záujmu,“ upozornil Krajcár. Dodal, že energeticky chudobných by mal štát chrániť nie pomocou cenovej regulácie, ale vďaka svojej sociálnej politike.

Európsky parlament koncom marca tohto roka prijal legislatívu, ktorej cieľom má byť ekologickejší, konkurencieschopnejší a na riziká pripravenejší trh Európskej únie s elektrinou. Poslanci schválili štyri legislatívne texty týkajúce sa trhu EÚ s elektrickou energiou, ktoré sú poslednou súčasťou balíka opatrení s názvom Čistá energia pre všetkých Európanov.

Spotrebitelia by na základe novej legislatívy mali získať garantovaný prístup k inteligentným elektromerom a možnosti bezplatne zmeniť dodávateľa v rámci trojtýždňovej lehoty od podania žiadosti o zmenu. Od roku 2026 by sa lehota na zmenu dodávateľa mala skrátiť na 24 hodín od momentu, kedy spotrebiteľ o zmenu požiada.

Jedným z hlavných cieľov nových pravidiel je dosiahnuť, aby aspoň 70 % obchodnej kapacity mohlo voľne prúdiť cez hranice v rámci EÚ. Odstránenie prekážok cezhraničného obchodu s elektrickou energiou by malo uľahčiť v rámci EÚ aj obchod s energiou z obnoviteľných zdrojov. Tá by na základe záväzného cieľa únie mala do roku 2030 tvoriť aspoň 32 % hrubej konečnej energetickej spotreby.

Odporúčané články

Energetici chcú upratať v tarifách za distribúciu elektriny Nafta zarobila desiatky miliónov, upevňovala si pozíciu v zahraničí

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Foto: Cyklista neprežil zrážku s Octaviou, vodič sa zrejme dostatočne nevenoval riadeniu Kotleba mal podržať Ficovu vládu za to, že ich nezrušia, odkrýva Kočnerova Threema Aktualizované: Začiatok týždňa je horúci, pre niektoré okresy platí výstraha prvého stupňa Minimálna mzda má budúci rok tvoriť polovicu z očakávanej priemernej mzdy Video: Zadržaný supertanker Adrian Darya 1 vyplával do medzinárodných vôd

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X