ExxonMobil začal s prieskumom ložiska zemného plynu pri Kréte, environmentálne organizácie projekt kritizujú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Plynovod, more
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
  • aktualizované 10. novembra 12:42

Grécky minister energetiky a životného prostredia Kostas Skrekas uviedol, že americký energetický gigant ExxonMobil začal s prieskumom zemného plynu pri pobreží juhozápadného Grécka. Tento projekt spustil s oneskorením v čase, keď Európa hľadá alternatívne zdroje energie v dôsledku vojny na Ukrajine.

Kladenie káblov

Loď spoločnosti ExxonMobil už pracuje v tejto oblasti, povedal Skrekas v štátnej televízii ERT, len štyri dni po tom, ako grécky premiér Kyriakos Mitsotakis oznámil spustenie projektu.

Viac o téme: Energetická kríza

„V tejto chvíli kladú káble, ktoré sú potrebné pre zvukové vlny používané pri prieskume. Zásoby, o ktorých špekulujeme, existujú juhozápadne od Kréty a Peloponéz môže byť poslednou nádejou na nájdenie veľkých zásob v regióne juhovýchodnej Európy, v našom regióne,“ povedal Skrekas.

Tvrdí, že ak prieskum preukáže existenciu ložísk zemného plynu, prieskumné vrty by sa mohli začať v roku 2025.

Možné riziko únikov

Činnosť spoločnosti ExxonMobil prichádza v čase zvýšeného napätia so susedným Tureckom. Projekt je tiež silno kritizovaný ekologickými skupinami, podľa ktorých bude mať hlbokomorský prieskum „neúnosné“ následky na ohrozené stredomorské veľryby a delfíny.

Kritici tiež upozorňujú na možné riziko únikov a hovoria, že v prípade, že bude projekt úspešný, zvýši v čase globálnej klimatickej krízy využívanie fosílnych palív Gréckom.

Mitsotakis v súkromnej Antenna TVM v pondelok trval na tom, že Grécko je naďalej zaviazané „rýchlemu zelenému prechodu“, no dodal, že zároveň musí krajina „zistiť, či má v súčasnosti schopnosti produkovať zemný plyn, ktorý by prispel“ nielen k jej vlastnej energetickej bezpečnosti, ale tiež Európy.

Mitsotakis tiež v pondelkovom rozhovore potvrdil, že Grécko zrušilo tender na privatizáciu prístavu v meste Alexandrupoli. Prístav, ktorý chcú Atény zmeniť na energetické centrum pre dodávky skvapalneného zemného plynu, sa nachádza blízko tureckých hraníc a je tiež kľúčovým logistickým centrom pre americkú armádu vo východnej Európe.

„Vláda sa rozhodla, že Alexandrupoli je v súčasnosti pre našu krajinu taký dôležitý – strategicky, geopoliticky a v súvislosti s energiami, že musí zostať vo verejnom vlastníctve,“ vysvetlil Mitsotakis.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Kyriákos Mitsotákis
Firmy a inštitúcie ExxonMobil