Fico ponúka investorom vodnú elektráreň Ipeľ

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vodná elektráreň Čierny Váh prečerpávacia
Prečerpávacia vodná elektráreň Čierny Váh. seas.sk

Premiér Robert Fico vidí veľký priestor pre investorov aj v energetickom zhodnocovaní komunálneho odpadu.

Dostavba Mochoviec, veľká vodná elektráreň Ipeľ, či slovensko-český projekt nového jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach by mali byť v budúcnosti základnými piliermi pre energetickú bezpečnosť Slovenska v oblasti elektroenergetiky. „Z hľadiska posilnenia výroby elektriny je významná najmä dostavba dvoch blokov v Mochovciach. Aj napriek tomu, že trh s energiami v súčasnosti nedáva dostatočné impulzy pre výstavbu nových zdrojov, existuje slovensko-český projekt novej jadrovej elektrárne v lokalite Jaslovských Bohuníc. Nesmieme zabudnúť ani na viaceré inovačné projekty, ktoré Slovensko stále ponúka. Spomeniem projekt prečerpávacej elektrárne Ipeľ za vyše jednu miliardu eur,“ povedal na 15. medzinárodnej konferencii ERRA (Energy Regulators Regional Association) premiér vlády SR Robert Fico. Zároveň vidí veľký priestor aj v energetickom zhodnocovaní komunálneho odpadu.

Nemajú na nákup plynu

V oblasti plynárenstva vyzdvihol slovenský predseda vlády tak zrealizované ako aj plánované projekty. „Prioritou vlády je podporiť investície do prepojení našej plynárenskej infraštruktúry s okolitými štátmi,“ uviedol Fico, ktorý za mimoriadny projekt považuje reverzný plynovod zo Slovenska na Ukrajinu. „Projekt, ktorým sme doslova zachraňovali svojho východného suseda. Jeho kapacita zatiaľ nie je využívaná naplno, pričom dôvodom nie sú ani tak technické otázky, ako skôr financovanie nákupu plynu na ďalšie obdobie,“ podotkol Fico. Za významné projekty tiež označil už realizovaný slovensko-maďarský plynovod, či plánované slovensko-poľské plynovodné prepojenie a Eastring.

Zlý Nord Stream 2

Predseda vlády sa nevyhol ani téme plánovaného plynovodu Nord Stream 2. „Tento projekt zbytočne podkopáva dôveru k pripravovanej Energetickej únii,“ myslí si slovenský premiér. Súhlasí s ním aj predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozef Holjenčík. „Musíme jasne povedať, že Slovensko samo neovplyvní taký veľký investičný projekt. Treba však dodať, že mali by sme sa usilovať posilňovať využívanie existujúcich prepravných trás a potom uvažovať o výstavbe nových,“ povedal na pondelňajšej tlačovej besede v rámci konferencii ERRA šéf slovenského regulačného úradu.

Chystajú národný plán

Plánované energetické projekty by sa mali ocitnúť aj v novom Národnom infraštrukturálnom pláne Slovenska na roky 2018 až 2030. Tento plán má stanoviť priority vlády vo vzťahu k investíciám do hospodárskej a sociálnej infraštruktúry vrátane záväzného finančného a časového plánu ich realizácie Plán má podľa Fica pozitívne ovplyvniť aj zámery podnikateľov pri výstavbe kritickej infraštruktúry. „Vytvorí sa totiž predvídateľné investičné prostredie, ktoré umožní efektívnejšie vynakladanie verejných zdrojov a súčasne zníži riziko pre súkromný kapitál,“ dodal premiér. Tento dokument má vypracovať podpredseda vlády pre investície Peter Pellegrini.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Vláda SR