Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gazprom
Vlajka s logom spoločnosti Gazprom SITA/AP
29. 11. 2013 16:30 Aktuality od SITASITA

Gazprom zvýšil vývoz plynu do EÚ a Turecka doteraz o 17 %

Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom vyviezla do krajín Európskej únie a Turecka za jedenásť mesiacov tohto roka zemný plyn v objeme 144,9 mld. kubických metrov. V novembri dosiahol export plynu 13,9 mld. kubíkov a medziročne bol vyšší o 32 %.

Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom vyviezla do krajín Európskej únie a Turecka za jedenásť mesiacov tohto roka zemný plyn v objeme 144,9 mld. kubických metrov, čo znamená medziročný nárast o 17 %. V novembri to bolo 13,9 mld. kubíkov pri raste o 32 %.

Podľa spoločnosti Gazprom Export ide o veľmi dobré výsledky a dá sa konštatovať, že pokračuje tohtoročný pozitívny trend. „Medzi hlavné faktory tohto navýšenia sa vzťahuje studený začiatok roka a dlhšia sezóna, ako aj fakt, že zásoby sa dopĺňali pomalšie ako inokedy. Na základe dobrých doterajších výsledkov vieme predpokladať, že objemy plynu za rok 2013 dosiahnu 160 mld. metrov kubických,“ informovala spoločnosť.

Spoločnosť Gazprom je jediným producentom a exportérom prírodného plynu v Rusku, pričom disponuje jeho najväčšími zásobami na svete. Podľa zverejnených informácií jej podiel na svetových zásobách plynu dosahuje 18 % a na ruských zásobách 72 %. Podiel Gazpromu na ťažbe plynu vo svete je 14 % a v Rusku 74 %. Spoločnosť vlastní najväčšiu plynovodnú sieť na prepravu plynu v dĺžke okolo 168 tis. kilometrov. Viac ako polovicu plynu predáva spoločnosť na domácom trhu a zvyšok vyváža do viac ako tridsiatich krajín. Gazprom patrí aj do pätice najväčších producentov nafty v Rusku.

Odporúčané články

Nízky stav zásob plynu na Ukrajine ohrozuje dodávky do EÚ Ruskému Gazpromu sa v Európe zatiaľ darí

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Ministerstvo sa najviac natrápilo so zastavením exekúcií, Gálovi prešli aj iné kľúčové zákony Bol to nervózny deň, hodnotí Peter Sagan 10. etapu Tour de France 2019 Čaká nás čiastočné zatmenie Mesiaca, Slováci budú môcť pozorovať aj planéty Saturn a Jupiter

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X