Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Teplo radiátor
Ilustračné foto dan/FreeDigitalPhotos.net
13. 02. 2019 13:25 Spotrebiteľ od SITA

Humenčanom teplo zatiaľ nezdražie

Stane sa tak napriek schváleniu zvýšenia ceny za teplo Úradom pre reguláciu sieťových odvetví.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) v uplynulých dňoch schválil zvýšenie ceny za teplo v Humennom o deväť percent. Cena má kopírovať zvýšenie cien komodít na svetových trhoch. Keďže mesto Humenné je menšinovým podielnikom v Humenskej energetickej spoločnosti (HES), ktorá je dodávateľom tepla do humenských domácností, znamenalo by to zvýšenie poplatkov pre obyvateľov mesta. Primátor mesta Miloš Meričko však tento krok na valnom zhromaždení spoločnosti zatiaľ zablokoval.

Ako agentúru SITA informovala Michaela Dochánová z tlačového referátu mesta Humenné, primátorovi sa podarilo presvedčiť zástupcov väčšinového akcionára o hľadaní alternatívnych možností riešenia problému. „V uplynulých rokoch bolo v cene tepla zakalkulované aj neprimerane vysoké nájomné zo strany mesta, ktoré nebolo vypočítané na základe reálnych odpisov majetku mesta. Aj táto skutočnosť zvyšovala cenu tepla pre Humenčanov,“ uviedla Dochánová s tým, že nový primátor sa zaviazal predložiť skutočný stav odpisov majetku mesta mestskému zastupiteľstvu. „Osem rokov priviedlo tepelné hospodárstvo v Humennom do katastrofy. Miliónové súdne spory sú obrovským problémom, ktorý musíme akútne riešiť. Takisto je to so zlým stavom rozvodov, do ktorých sa neinvestuje. Je to ďalšia časovaná bomba a tiež faktor, ktorý bráni reálnemu zníženiu cien,“ dodala Dochánová.

Radnica požaduje od HES mimosúdne vyriešenie súdneho sporu vedeného medzi HES, s.r.o., Humenné a mestom tak, aby radnica nemusela platiť 1,5 milióna eur. Mesto tiež žiada stanovenie výšky nájmu na tento rok, aktualizáciu koncepcie rozvoja mesta Humenné v oblasti tepelnej energetiky ako aj spôsob investovania finančných prostriedkov mesta do jeho energetických zariadení. Zároveň chcú obnovenie činnosti dozornej rady spoločnosti aj druhého konateľa v spoločnosti delegovaného mestom. Takisto predloženie zámeru tepelného hospodárstva po 31. decembri 2020. „Riešenie problému tepelného hospodárstva je jednou z najdôležitejších úloh, ktoré pred nami v najbližších mesiacoch stoja. Zmluva s HES sa končí koncom budúceho roka, preto sa na to musíme dôkladne pripraviť. Je dôležité, aby tím odborníkov na čele s expertmi zo Slovenskej technickej univerzity začal urýchlene pripravovať koncepciu tepelného hospodárstva. Chcem postaviť aj náš odborný tím schválený mestským zastupiteľstvom, ktorý bude zastupovať občanov mesta Humenné a všetko predkladať na rozhodovanie zastupiteľstvu,“ reagoval primátor Meričko.

Odporúčané články

Ceny ropy rastú, čaká sa na rokovania medzi USA a Čínou Ceny ropy v piatok stúpli

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Platy popredných manažérov v USA narástli za štyridsať rokov o vyše tisíc percent Zákazník zastrelil čašníka na predmestí Paríža, na svoj sendvič vraj čakal pridlho Na Aljaške bolo teplo ako ešte nikdy, priemerná teplota bola v júli o tri stupne vyššia Tvrdý brexit môže viesť k nedostatku potravín, palív a liekov, hovorí prognóza britskej vlády Rodové rozdiely na Slovensku stále pretrvávajú, platí to najmä v oblasti práce a kariéry Aktualizované: Pri Zavare havarovalo auto a začalo horieť, zomrela mladá spolujazdkyňa Aktualizované: Pri bombovom útoku Islamského štátu na svadbe v Kábule zahynuli desiatky ľudí Kimi Räikkönen si po šestnásťdňovom „záťahu“ uprostred sezóny nič nepamätal, priznáva v knihe

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X