Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektráreň atómová jadrová
Ilustračné foto pixabay.com
5. 05. 2019 8:52 Aktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk

Jadro stratí po Brexite v európskych orgánoch na sile, tvrdí energetik

Európska únia odchodom Veľkej Británie prichádza podľa Petra Líšku zo spoločnosti VUJE o významného podporovateľa jadrovej energetiky.

Po prípadnom odchode Veľkej Británie z Európskej únie možno očakávať oslabenie pozície jadrovej energetiky v orgánoch Európskej komisie, ktoré dávajú vyjadrenia a stanoviská k energetickej politike. Myslí si to podpredseda predstavenstva slovenskej jadrovej spoločnosti VUJE Peter Líška. „Po Brexite, čiže po odchode silného partnera Veľkej Británie, sa oslabí projadrová politika a taktiež očakávam odklonenie sa európskej mienky v oblasti energetiky od jadra. Mrzí ma, že Európska únia odchodom Veľkej Británie prichádza o významného podporovateľa jadrovej a teda bezuhlíkovej energetiky,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk Líška.

Podpredseda predstavenstva spoločnosti VUJE je presvedčený, že Veľká Británia po jej vystúpení z únie ešte pridá v podpore jadra. „Británia si je ako ostrovná krajina vedomá toho, že sa nemôže spoliehať na dovoz elektriny z ostatných členských krajín EÚ. S Nórskom a Francúzskom je síce prepojená podmorským káblom, ale cez toto prepojenie môže importovať len pár percent svojej spotreby a preto má jadrová energetika v Británii zelenú. Uvedomujú si potrebu byť sebestační a málo závislí od externých dodávok elektriny, čo sa odzrkadľuje na ich plánoch postaviť ďalších šesť až osem reaktorov,“ zdôraznil Líška.

Otázkou podľa neho zostáva, ako sa postavia k Brexitu investori. „Tí už pre Brexit vyjadrili svoje obavy a podaktorí sa stiahli z plánovaných projektov. Briti však vedia, čo ich čaká a nebudú sa spoliehať na alternatívy ako je uhlie, či drevené peletky dovážané z Kanady,“ uzavrel Líška.

Momentálne je termín odchodu Veľkej Británie z Európskej únie nejasný. Európski lídri dali Londýnu čas na odchod do 31. októbra tohto roka. Podmienkou však je, že sa musia zúčastniť na májových eurovoľbách. Ak by sa tak nestalo, Európsku úniu automaticky opustia 1. júna. Zároveň platí, že ak britská politická scéna schváli dohodu o odchode, môžu odísť kedykoľvek počas tohto obdobia. Pôvodne mala Veľká Británia opustiť Európsku úniu 29. marca tohto roka.

Slovenská spoločnosť VUJE pôsobí v oblasti jadrovej energetiky, služieb na podporu a prevádzku prenosových a distribučných sústav. Realizuje energetické projekty formou dodávky na kľúč, od úvodnej dokumentácie až po konečné testovanie.

Odporúčané články

Atómový zákon smeruje späť do parlamentu, prezidentka ho nepodpísala Čo sa zmenilo v energetickej legislatíve? (jún 2019)

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X