Japonsko chce vyrábať 20 až 22 percent elektriny z jadra

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jadro zdroje energií
Ilustračné foto pixabay.com

Energia z jadra v súčasnosti tvorí menej ako 2 % celkovej produkcie energie v krajine, keďže po havárii z roku 2011 vo Fukušime je väčšina reaktorov odstavená.

Japonská vláda predložila plán v oblasti energetiky, ktorý stanovuje ambiciózne ciele pri využívaní jadrovej energie v nadchádzajúcich desaťročiach napriek problémom po havárii v elektrárni Fukušima v roku 2011. Návrh ráta s tým, že do roku 2030 by mala jadrová energetika tvoriť 20 až 22 percent celkovej japonskej produkcie elektriny. Plán ministerstva priemyslu zároveň predpokladá, že 22 až 24 percent elektriny sa bude vyrábať z obnoviteľných zdrojov. Očakáva sa, že vláda plán schváli v júli.

Tieto ciele vyzerajú náročné vzhľadom na to, že energetické spoločnosti radšej uprednostnia vyradenie starých reaktorov pred vyššími nákladmi na splnenie bezpečnostných štandardov po katastrofe vo Fukušime. Energia z jadra v súčasnosti tvorí menej ako dve percentá celkovej produkcie energie v krajine, keďže väčšina reaktorov je po havárii z roku 2011 odstavená. Profesor Tokijskej univerzity Takeo Kikkawa uviedol, že cieľ v oblasti jadrovej energetiky nebude možné za 12 rokov dosiahnuť, pokiaľ všetky zostávajúce reaktory nedostanú povolenie na prevádzku na ďalších 20 rokov po uplynutí štandardnej 40-ročnej prevádzkovej životnosti.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať