K zisku SPP pomohli dividendy aj reorganizácia

SPP
Ilustračné foto. SITA

Slovenský plynárenský priemysel podľa svojho hovorcu Michala Holeša výrazne zlepšil hospodárenie v segmente domácnosti. Je za tým optimalizácia nákupu komodity ako aj zníženie prevádzkových nákladov.

Štátny Slovenský plynárenský priemysel (SPP), ktorý je najväčším dodávateľom plynu na Slovensku, je neraz používaný v politickom súboji. Súčasná opozícia kritizuje vládu, že pred necelým rokom prevzala do rúk štátu stratový podnik, na ktorého stratu sa budú skladať všetci daňovníci. Naopak, vláda Roberta Fica je presvedčená, že vďaka prevzatiu plynárenského podniku môže štát z pozície najväčšieho dodávateľa aktívne ovplyvňovať trh s dodávkami plynu, teda najmä jeho cenu pre slovenské domácnosti. SPP minulý týždeň zverejnil hospodárske výsledky za vlaňajšok. O strate však podľa oficiálnych informácií nemôže byť ani reč. Plynári dokonca pri zisku vykázali medziročný nárast.

Reorganizácia SPP

Slovenský plynárenský priemysel vykázal za minulý rok zisk pred zdanením vo výške 483 miliónov eur, pričom v porovnaní s predchádzajúcim rokom ide o nárast 186 miliónov. Zisk po zdanení dosiahol výšku 289 miliónov eur, čo predstavuje medziročný nárast o 21 miliónov eur. Zisk teda narástol a to aj napriek tomu, že výnosy z predaja výrobkov a služieb vinou nižšej spotreby zemného plynu na Slovensku pre teplé počasie medziročne klesli o 17 % na minuloročných 1,544 miliárd eur. Plynári priznali, že za tým treba hľadať vlaňajšiu reorganizáciu skupiny SPP. „Vyšší zisk v porovnaní s predchádzajúcim obdobím bol tvorený bol najmä dividendami a ziskom z predaja investícií súvisiacimi s reorganizáciou skupiny SPP,“ povedal pre portál vEnergetike.sk hovorca plynárov Michal Holeš. Súčasťou vlaňajšej reorganizácie bol aj predaj 49 % SPP Infrastructure, v ktorej má v súčasnosti 51-percentný podiel samotný SPP ovládaný štátom a 49-percentný podiel Slovak Gas Holding B.V. vlastnený českou energetickou skupinou EPH. Spoločnosť SPP Infrastructure je jediným akcionárom v slovenskom prepravcovi plynu, spoločnosti Eustream a vo firme SPP-distribúcia.

Strata pri domácnostiach?

Bývalí zahraniční akcionári SPP, nemecký E.ON Ruhrgas a francúzsky GDF Suez, tvrdili, že podnik vďaka regulácii cien plynu stráca ročne v segmente domácnosti od 80 do 100 miliónov eur. Súčasný manažment vývoj ziskovosti či stratovosti v jednotlivých segmentoch zákazníkov zatiaľ nešpecifikoval. Holeš však potvrdil, že čo sa týka predaja plynu domácnostiam, zásadne sa im podarilo zlepšiť hospodárenie v tomto segmente. „Hlavným dôvodom je optimalizácia nákupu komodity a úspešné rokovania s dodávateľom. Takisto sme významne optimalizovali náklady na nákup zemného plynu i prevádzkové náklady, vrátane osobných,“ dodal Holeš.

Stratu rezolútne odmietajú

Plynári odmietajú tvrdenia, že ich podnik je v strate či bol v strate pred prechodom do 100 percentného vlastníctva štátu. „Odvádzame spomedzi slovenských firiem do štátneho rozpočtu jeden z najväčších príspevkov, a to najmä vo forme dividend a tiež daní. V minulom roku sme odviedli do štátneho rozpočtu celkovú sumu viac ako 598 miliónov eur, čo predstavovalo 4,79 % z celkových príjmov štátneho rozpočtu,“ konštatoval Holeš.

Spoločnosť SPP priamo nadväzuje na takmer 160 ročnú tradíciu plynárenstva na Slovensku. V súčasnosti poskytuje dodávku plynu a elektriny, ako aj doplnkových služieb pre viac ako 1,3 milióna zákazníkov. Jediným akcionárom je štát v zastúpení Ministerstva hospodárstva SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SPP Slovenský plynárenský priemysel