Košice získajú externé finančné zdroje na energetický manažment svojich budov, vďaka výzve dostanú vyše 434-tisíc eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mesto Košice
Tento článok pre vás načítala AI.

Mesto Košice by na zlepšenie energetického manažmentu mestských budov malo získať vyše 434-tisíc eur. Ide o externé zdroje, ktoré Košice získali vďaka tomu, že uspeli v druhom kole výzvy „Pilotné mestá”, ktorá bola vyhlásená pre členov Misie EÚ 100 klimaticky neutrálnych a inteligentných miest.

Košice sa zapojili do dvojročného programu NetZeroCities Pilot Cities Programme, financovaného z EÚ. Spoločne s mestom Bratislava a ETP Slovensko – Centrum pre udržateľný rozvoj získajú finančnú a metodickú podporu na projekt Building Power: Reducing Building Emissions and Energy Use in Bratislava and Košice (Energetika budov: Znižovanie emisií a spotreby energie budov v Bratislave a Košiciach),“ priblížilo mesto Košice na svojom webe.

Dohromady 79 miest

Samospráva doplnila, že inovatívne opatrenia na urýchlenie procesov v oblasti klímy a dekarbonizácie budú zavádzať spolu s ďalšími 26 pilotnými mestami.

Metropola východu a hlavné mesto Bratislava by spolu s ETP Slovensko mali uskutočniť rozličné aktivity a opatrenia, napríklad zlepšenie energetického manažmentu mestských budov, spoluprácu s podnikateľským sektorom, ale i prácu s obyvateľstvom, ktoré môže čeliť energetickej chudobe.

„V rámci programu pilotných miest budú Košice testovať nové prístupy k zmene spôsobu života, práce, k zlepšovaniu svojich budov a podobne. Budú pritom stavať na viacerých nástrojoch zmeny vrátane správy, financovania a legislatívy,“ avizuje mesto. V programe pilotných miest je združených dohromady 79 miest, ktoré boli v dvoch kolách danej výzvy úspešné.

Rýchlejší prechod ku klimatickej neutralite

„Je to príležitosť na vzájomné zdieľanie poznatkov, skúseností a možnosť využiť riešenia, ktoré fungujú v podobných kontextoch v iných mestách,“ píše samospráva a dodáva, že v končenom dôsledku to môže viesť k zrýchleniu prechodu ku klimatickej neutralite v rámci celej Európy.

„Som rád, že niekoľkoročná snaha mesta Košice v rámci aktivít zeleného mesta vyvrcholila účasťou v Misii EÚ 100 klimaticky neutrálnych a inteligentných miest a dala nám možnosť uchádzať sa a získať externé zdroje pre rozvoj mesta a zelených technológií. Vďaka tomu sme sa mohli uchádzať aj o tieto dodatočné zdroje, ktoré prispejú k rozvoju mesta,“ uviedol námestník primátora mesta Košice Marcel Gibóda.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marcel Gibóda
Firmy a inštitúcie ETP Slovensko – Centrum pre udržateľný rozvoj