Kým v EÚ emisie CO2 zo spaľovania fosílnych palív klesajú, na Slovensku stúpli

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Msto komín emisie
Ilustračné foto pixabay.com

Emisie CO2 na Slovensku vlani vzrástli o 2,4 %, pričom v rámci celej EÚ sa znížili o 2,5 %.

Emisie oxidu uhličitého (CO2) zo spaľovania fosílnych palív na Slovensku vlani v porovnaní s predchádzajúcim rokom podľa odhadu Eurostatu stúpli o 2,4 percenta, hoci v rámci celej Európskej únie významne klesli, a to o 2,5 percenta.

Slovensko patrilo do skupiny ôsmich členských krajín únie, v ktorých emisie stúpli, pričom bolo na šiestej najhoršej priečke. Väčšina slovenských susedov si počínala lepšie, keďže emisie v Rakúsku klesli o 1,1 %, v Maďarsku o 0,8 % a v Česku o 0,1 %.

Najlepšie výsledky v Portugalsku

Najviac emisie CO2 zo spaľovania fosílnych palív vzrástli v Lotyšsku (8,5 %). Horšie ako Slovensko na tom boli aj Malta s rastom o 6,7 %, Estónsko (4,5 %), Luxembursko (3,7 %) a Poľsko (3,5 %). Za Slovenskom na negatívnych pozíciách nasledovali Fínsko s rastom emisií o 1,9 % a Litva o 0,6 %.

Vo väčšine krajín Európskej únie podľa odhadu, ktorý Eurostat zverejnil v stredu, emisie oxidu uhličitého zo spaľovania fosílnych palív vlani medziročne klesli. Najlepšie výsledky dosiahlo Portugalsko, kde sa emisie znížili o deväť percent.

Nasledovali Bulharsko (-8,1 %), Írsko (-6,8 %), Nemecko (-5,4 %), Holandsko (-4,6 %) a Chorvátsko (-4,3 %).

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Eurostat